POTRZEBUJE NA TERAZ DAJE NAJ!
karta pracy kl8 fizyka dział optyka
grupa A zadanie 1 i 2


POTRZEBUJE NA TERAZ DAJE NAJ Karta Pracy Kl8 Fizyka Dział Optykagrupa A Zadanie 1 I 2 class=

Odpowiedź :

Ośrodek optyczny, który w całej objętości ma stały współczynnik załamania (1) to ośrodek optycznie jednorodny (C). Ośrodek optyczny, w którym światło nie rozchodzi się po linii prostej (2) to ośrodek optycznie niejednorodny (D). Fale elektromagnetyczne o długości od 380 nm do 780 nm (3) to światło widzialne (A). Kierunek rozchodzenia się światła (4) jest wyznaczany przez promień świetlny (F). Kąty zaznaczone na rysunku mają odpowiednio miary: kąt [tex]\alpha[/tex] - [tex]30^o[/tex], kąt [tex]\beta[/tex] - [tex]60^o[/tex], kąt [tex]\gamma[/tex] - [tex]30^o[/tex].

Zadanie 1 - Ośrodek optyczny i fale elektromagnetyczne

Ośrodek optyczny to taki, w którym rozchodzi się światło.

Ośrodek optycznie jednorodny to taki ośrodek, który w całej swojej objętości ma takie same własności fizyczno-chemiczne, zatem także stały współczynnik załamania. Zatem w takim ośrodku światło rozchodzi się w linii prostej. Tutaj jako przykład takiego ośrodka możemy podać powietrze w balonie.

W ośrodku optycznie niejednorodnym wspomniane wyżej własności są zmienne, więc światło tutaj nie rozchodzi się po linii prostej. Przykładem takiego ośrodka jest powietrze atmosferyczne.

Fale elektromagnetyczne o długości od 380nm do 780nm to światło widzialne. Fale elektromagnetyczne możemy zdefiniować jako zaburzenie pola elektromagnetycznego, które rozchodzi się w przestrzeni. Fale krótsze od 380nm to promieniowanie gamma, promieniowanie X i ultrafiolet. Natomiast fale o długości większej niż 780nm to podczerwień, mikrofale i fale radiowe.

Promień świetlny jest to linia, po której rozchodzi się światło. Tym samym wyznacza ona kierunek rozchodzenia się światła.

Zadanie 2 - Kąt padania promienia świetlnego

Zgodnie z danymi na rysunku kąt padania promienia świetlnego to kąt [tex]\alpha[/tex], zatem jego miara to [tex]30^o[/tex]. Mamy podane, że światło pada na wypolerowaną powierzchnię, więc kąt padania promienia świetlnego będzie równi kątowi odbicia, co daje nam miarę kąta [tex]\gamma[/tex] równą też [tex]30^o[/tex]. Kąty [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] tworzą razem kąt prosty, zatem [tex]\beta=90^o-30^o=60^o[/tex].