1. Na przykładzie wybranej cechy wykaż związek
a. Mitochondrium z pełnioną przez niego funkcją
b. Chloroplastu z pełnioną przez niego funkcją

2. Odnosząc się do teorii endosymbiozy udowodnij, dlaczego mitochondria i chloroplasty posiadają dwie błony.

3. Odnosząc się do zawartości mitochondrium i chloroplastu, udowodnij, jaka ich cecha
świadczy o tym, że pochodzą one ewolucyjnie od komórek prokariotycznych.

4. Podaj przykład typowej cechy budowy komórek prokariotycznych, która nie charakteryzuje
mitochondrium, ani chloroplastu.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1- a)

2-Teoria endosymbiozy – teoria stanowiąca, że mitochondria, plastydy (jak chloroplasty) i być może inne organella komórki eukariotycznej powstały na skutek endosymbiozy pomiędzy różnymi mikroorganizmami. Zgodnie z nią niektóre organella pochodzą od wolno żyjących bakterii, które dostały się do innych komórek jako endosymbionty. Mitochondria rozwinęły się więc z proteobakterii (w szczególności zaś z Rickettsiales(ang.), kladu SAR11(ang.)[1][2] lub ich bliskich krewnych), chloroplasty zaś od sinic.

3-Mitochondria i chloroplasty pochodzą najpewniej od bakterii żyjących samodzielnie, które zostały pobrane do wnętrza komórki przodka organizmów eukariotycznych, ale nie zostały strawione. W obydwu organellach dochodzi do syntezy ATP. Zgodnie z modelem chemiosmozy, dzięki transportowi elektronów przez przenośniki związane z błoną, protony (H+) są przepompowywane na jej drugą stronę: w mitochondriach z matriks do przestrzeni międzybłonowej, a w chloroplastach – ze stromy do wnętrza (światła) tylakoidu. W błonę wbudowany jest enzym – syntaza ATP, który wykorzystuje do swojego działania powstałą różnicę stężeń H+. Źródła elektronów, przechodzących przez przenośniki łańcucha transportu elektronów, są różne w mitochondriach i w chloroplastach, ale istota procesu chemiosmozy jest taka sama w obydwu organellach – co przedstawiono na poniższym schemacie.

4-Oksydaza polifenolowa jest enzymem, który u roślin odpowiada za brązowienie tkanek po ich mechanicznym uszkodzeniu. Katalizuje ona reakcje, których przebieg wymaga obecności tlenu i pH w zakresie 6–7. Opracowano kilka sposobów powstrzymywania reakcji enzymatycznego brązowienia pokrojonych warzyw i owoców, m.in. przez blanszowanie, polegające na krótkim ogrzaniu produktów spożywczych w temperaturze 75–100°C, albo przez dodanie kwasu cytrynowego lub substancji wiążących wodę.

Wyjaśnienie:

Zobacz obrazek Karpiu2010