Odpowiedź :
1) Skórę dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to skóra głowy, kończyn i tułowia. To skóra o trójwarstwowej budowie, charakteryzująca się dużą przesuwalnością. Drugim typem skóry jest ta, która znajduje się na dłoniach i podeszwach stóp w niej nie znajdują gruczoły łojowe, oraz nie ma cebulek włosowych.
-Naskórek tworzony jest poprzez nabłonek wielowarstwowy
-warstwa rogowa, którą tworzą zrogowaciałe komórki
-warstwę ziarnistą, to składa się ona z rzędów wrzecionowatych komórek.
-Warstwa kolczysta za to jest najgrubszą warstwą naskórka i stworzona jest z wielu rzędów komórek, które nie przylegają ściśle do siebie i ulegają spłaszczeniu w miarę przesuwania się ku górze.
-Najgrubszą warstwą skóry jest skóra właściwa tworzy ją tkanka łączna, w której znajdują się naczynia krwionośne,
-warstwę brodawkową, podbrodawkową oraz siateczkowatą. Ta pierwsza jest silnie pofalowana (brodawki skóry), co powoduje,
-Warstwa podbrodawkowa to z kolei cienka i jednolita warstwa, która stworzona jest z włókien kolagenowych oraz sprężystych, na której usadowione są brodawki.
2)
Wytwory naskórka:
Włosy, paznokcie.
3)
Ułatwienie przepływu ciepła do powierzchniowych warstw organizmu np. kurczenie lub rozkurczanie naczyń krwionośnych skóry. Gdy organizm dąży do zachowania ciepła, naczynia krwionośne kurczą się i krew nie może tracić ciepła poprzez kontakt z chłodniejszym powietrzem