Odpowiedź :
Odpowiedź:Należy chronić różnorodność biologiczną, ponieważ:
jej zmniejszenie może prowadzić do nadmiernego wykorzystania zasobów środowiska na danym terenie. Tak się dzieje np. w dużych monokulturach – uprawach rolniczych, które hodują wyłącznie jeden typ roślin na dużym obszarze. Ponieważ te rośliny mają takie same zapotrzebowania mineralne, po pewnym czasie prowadza do wyjaławiania gleb, co sprawia, że dany teren przestaje się nadawać do dalszej uprawy.
Duża bioróżnorodność roślin sprzyja odkryciom naukowym, zwłaszcza z dziedziny medycyny. Bardzo dużo obecnie stosowanych leków pochodzi z roślin występujących w lasach deszczowych, gdzie bioróżnorodność jest największa.
Duża bioróżnorodność pozwala na dostęp d bardziej zróżnicowanego pokarmu (np. różne rodzaje jabłek). Zwierzętom daje to większe szanse na przetrwanie. Jeśli zwierzę będzie uzależnione od tylko jednego gatunku rośliny, to jeśli ta roślina zacznie znikać, takie zwierzęta też zaczną wymierać. Jeśli organizm ma kilka opcji do wyboru, to przy dużej bioróżnorodności nawet jeśli jedno ogniwo łańcucha pokarmowego wyginie, będzie je można zastąpić innym.
Wyjaśnienie: ;)