Zobacz jak sprynie Krysia rozwiązała zadanie:
Za 15 bułek zapłacono 9,60 zł. Ile trzeba by było zapłacić za 10 bułek?
Obliczenia Krysi:

Skoro 15 bułek kosztuje 9,60 to 5 bułek kosztuje 3 razy mniej,czyli 3,20zł. Za 10 bułek trzeba więc zapłacić 2 razy 3,20 zł.

Rozwiąż poniższe zadania w podobny sposób.

a) W trzech szklankach mieści się 0,63 kg mąki. Cztery szklanki mąki to ile to kilogramów.?

b) Za 400g pewnej wędliny zapłacono 8,40 zł. Ile kosztuje 1 kg tej wędliny.??

c) Za 3 kg cukierków zapłacono 33,90 zł. Ile trzeba zapłacić za 2 kg tych cukierków.??

Z OBLICZENIAMI PLX ;pp


Odpowiedź :

A Trzy szklanki mąki to 0,63 kg mąki
Cztery to ?
0,63 / 3 = 0,21
0,21 * 4 to 0,84 kg mąki
Cztery szklanki mąki to 0,84 kg
B
400g szynki kosztuje 8,40 zł
8,40 zł / 4 to 2,10 zł
2,10 zł * 10 = 21 zł
1 kg szynki kosztuje 21 zł
C
3 KG cukierków = 33,90 zł
2kg cukierków = ?
33,90 / 3 = 11,30 zł
11,30 * 2 =22, 60
2 kg cukierków kosztuje 22, 60 zł