Odpowiedź :
Energetyka
A. Elektrownie geotermalne — Islandia
Produkcja energii elektrycznej na Islandii opiera się w sporej cześci na elektrowniach geotermalnych ze względu na położenie geologiczne wyspy. Islandia znajduje się na styku płyt litosfery — płyty północnoamerykańskiej i eurazjatyckiej. Magma znajduje się płytko pod powierzchnią, dzięki czemu wody podziemne mają wysoką temperaturę. Jest to tani i wydajny na zaopatrzenie wyspy w energię elektryczną.
- 73% energii elektrycznej pochodzi z hydroelektrowni, a 27% z energii geotermalnej. Inne źródła mają znaczenie marginalne.
B. Elektrownie wiatrowe — Dania
Dania jest krajem nizinnym, bez barier orograficznych, jej linia brzegowa jest długa. Stale wiejące i silne wiatry stwarzają idealne warunki do pozyskiwania energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych.
- Blisko 50% energii elektrycznej w Danii pochodzi z elektrowni wiatrowych.
C. Elektrownie cieplne — Polska
W Polsce produkcja energii elektrycznej opiera się na spalaniu paliw kopalnych (głównie węgla kamiennego i brunatnego), ze względu na duże pokłady tych surowców, a także sytuację społeczno-ekonomiczną w czasie powstawania kluczowych obiektów infrastruktury energetycznej. Inne niekonwencjonalne lub odnawialne źródła energii w Polsce charakteryzują się znacznie mniejszą wydajnością i większymi kosztami uzyskania energii. Energia z elektrowni opalanych węglem jest stosunkowo tania, a jej produkcja nie wymaga zaawansowanych technologii.
- W Polsce energia elektryczna produkowana jest głównie z węgla kamiennego (ok. 48%) i węgla brunatnego (29%).
#SPJ4