1. Scharakteryzuj styl Sentymentalizm.

2. Za istotny przejaw narodzin nowoczesnej demokracji w czasach ośw. Można uznać;

3. Podstawowy cech przyświecający polskim pisarzom oświeceniowego to;

4. Za oś reformę edukacji w Polsce była odpowiedzialna?
.


Odpowiedź :

Sentymentalizm i oświecenie.

1. Sentymentalizm - kierunek w myśli i sztuce, który w Europie był okresem przejściowym między oświeceniem a romantyzmem. Datuje się go na schyłek (od lat 70.) XVIII wieku aż do pierwszych dekad XIX wieku. Do jego prekursorów należą J.J. Rousseau oraz L. Sterne. Sentymentaliści przedstawiali podejście indywidualistyczne, skupiali się na człowieku i jego emocjonalności, mieli negatywny stosunek do cywilizacji i głosili odwrót w kierunku natury, stąd też częste w twórczości epoki sielanki oraz elementy folklorystyczne. W Polsce styl ten reprezentowali F. Karpiński i F. D. Kniaźnin.

2. Narodziny nowoczesnej demokracji w czasach oświecenia - czasy oświecenia odwoływały się do wzorców antycznych, z czym związane było odwoływanie się do koncepcji republiki, widoczne chociażby w ustroju Stanów Zjednoczonych. Ideał republiki - z łaciny "rzeczy wspólnej", dobra wszystkich obywateli, którzy mogli z niego czerpać ale też winni o nie dbać, jest podstawą nowoczesnych koncepcji demokratycznych. Ponadto w czasach oświeceniowych wykrystalizował się koncept trójpodziału władzy, który do dzisiaj jest podstawą funkcjonowania państw demokratycznych.

3. Cele polskich pisarzy oświeceniowych - Polscy pisarze oświeceniowi promowali nowoczesne koncepcje patriotyczne, zdawali sobie sprawy z marnej koncepcji Rzeczpospolitej i postulowali jej uzdrowienie. Polscy oświeceniowcy chcieli przede wszystkim uzdrawiać ducha narodu i dbać o wykształcenie polskiej elity, stąd koncepcje takie jak Szkoła Rycerska. Podnoszona była również konieczność reformy ustroju państwa polsko-litewskiego, ukoronowaniem tych starań był wybitnie oświeceniowy w swoim duchu projekt Konstytucji 3 Maja.

4. Reforma Edukacji w Polsce - Reformą edukacji w Polsce miała zająć się państwowa instytucja powołana przez króla Stanisława Poniatowskiego tj. Komisja Edukacji Narodowej. KEN miała nadzorować ogólnopaństwowy system i program kształcenia, który miał być jak najbardziej powszechny. W ramach tej komisji pojawiły się również pionierskie projekty podręczników przeznaczonych dla różnych stopni edukacji (przewidywany był trzystopniowy system kształcenia).