Kąt graniczny dla szkła jest równy 42 stopnie. W przedstawionej sytuacji, kierunek promienia padającego na jeden z układu dwóch prostokątnych, równoramiennych pryzmatów, utworzy z kierunkiem promienia wychodzącego z tego układu kąt:
180
90
60
360
Proszę o dokładne wytłumaczenie!​


Kąt Graniczny Dla Szkła Jest Równy 42 Stopnie W Przedstawionej Sytuacji Kierunek Promienia Padającego Na Jeden Z Układu Dwóch Prostokątnych Równoramiennych Pryz class=

Odpowiedź :

Kąty padania i odbicia promieni świetlnych od pryzmatów

β = 90°

Wyjaśnienie:

Kąt padania i odbicia liczymy od tzw. normalnej - prostej prostopadłej do powierzchni odbicia.

Bieg promienia:

Na początku promień ulegnie załamaniu pod kątem równym kątowi padania - pod kątem zeru stopni.

Następnie kąt padania na lewy bok pryzmatu będzie równy 45°, więc dojdzie do całkowitego odbicia wewnętrznego, ponieważ jest to kąt większy od kąta granicznego, po czym dokładnie w ten sam sposób odbije się od dolnego boku.

W tym momencie, tak jak na początku, kąt padania będzie równy zero, i promień "wyjdzie" z pierwszego pryzmatu. Ponownie ulegnie załamaniu wpadając do drugiego pryzmatu ("wpada" i "wypada" pod kątem 0°).

Promień padnie na przeciwprostokątną drugiego pryzmatu pod kątem 45°, więc ponownie odbije się wewnątrz pryzmatu pod tym samym kątem.

Kąt padania na drugą przyprostokątną drugiego pryzmatu będzie równy 0°, więc promień wydostanie się z całego układu pryzmatów.

Będzie to kąt równy 90° względem pierwszego promienia padającego.

Zobacz obrazek Mallordt