Rozwiń skrót państwa OPEC.

Dlaczego konflikty zbrojne Bliskiego Wschodu mają znaczenie dla całego świata

Omów jeden wybrany konflikt zbrojny Bliskiego Wschodu.

Jakimi zasadami kierują się muzułmanie?

Dlaczego niektóre państwa nie chcą opierać swojej gospodarki na ropie naftowej, i w jakie inne dziedziny gospodarki inwestują?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. głównie państwa położone w południowo-zachodniej Azji. Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską, Bahrajn, Cypr, Egipt, Irak, Iran, Izrael z Palestyną, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syrię, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie

2.Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową

3.Bardzo ważnym surowcem energetycznym, oprócz węgla, jest ropa naftowa. Teorie tłumaczące powstanie ropy naftowej, zwanej dawniej olejem skalnym, są bardzo różne. Prawdopodobnie powstała z olbrzymiej ilości szczątków organizmów żywych, które ulegały skomplikowanym przemianom , w dawnych epokach geologicznych. Wiek najstarszych złóż ropy wynosi około 500 milionów lat.

Ropa naftowa jest oleistą cieczą o charakterystycznym zapachu, nie miesza się z wodą i jest palna. Ma ona zmienny skład chemiczny, który zależy od miejsca jej występowania. Ze względu na rodzaj ropy(wskaźniki strukturalne i technologiczne, zależne od jej składu chemicznego), w Rumunii zaproponowano jej podział na siedem klas i dwanaście grup.

Zbiornikami ropy są niektóre skały, piaski lub piaskowce, które dzięki swej porowatości mogą pochłonąć znaczne ilości cieczy. Ropę wydobywa się ze złoża za pomocą „odwiertów”, sięgających nieraz kilka tysięcy metrów w głąb Ziemi. Wydobyta ropa kierowana jest do zbiorników, w których oddzielony zostaje gaz mokry, solanka i zanieczyszczenia mechaniczne, a następnie transportowana jest do zakładów przetwórczych.

4.Ropa naftowa jest szczególnym surowcem, gdyż jej cena na rynkach światowych wpływa na międzynarodową koniunkturę gospodarczą, a przede wszystkim na poziom cen wielu towarów, powodując nieraz poważne kryzysy w niektórych krajach i perturbacje na rynkach zagranicznych.

Wyjaśnienie: