Tomek i Ola kupili 2lizaki i zostało im 8zł reszty. Gdyby chcieli kupić jeszcze 2takie lizaki, to zabrakłoby im 4zl. Oblicz cenę lizaka

Odpowiedź :

Cena jednego lizaka zakupionego przez Tomka i Olę wynosi 6 zł.

Skąd wzięła się powyższa liczba?

Tomek i Ola dysponują pewną, nieznaną kwotą. Niech będzie to y zł. Nieznana w zadaniu jest również cena jednego lizaka. Ustalmy, że będzie to x zł (i to tej wartości będziemy poszukiwać).

Wczytując się dokładnie w treść zadania można zapisać dwa następujące równania:

  • y - 2 · x = 8 ⇒ y = 8 + 2 · x
  • y - 2· 2 · x = -4 ⇒ y = 4 · x - 4

W obu równaniach po lewej stronie znajduje się y. Możemy teraz z tych dwóch równań stworzyć kolejne równanie, ale tym razem posiadające tylko jedną niewiadomą:

8 + 2 · x = 4 · x - 4

12 = 2 · x

x = 6 (zł)

W ten sposób uzyskaliśmy cenę zakupy jednego lizaka.

#SPJ2