Wypisz 5 nietypowych dyscyplin sportowych i opisz je

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Boks szachowy – oryginalne połączenie

Spokojne szachy i wręcz brutalny boks – czy takie połączenie ma szanse powodzenia? Wbrew pozorom tak! Boks szachowy to dyscyplina sportowa polegająca na połączeniu walki bokserskiej z partią szachową, która jest najpopularniejsza w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Rosja czy Indie. Co ciekawe, sport ten został wymyślony w roku 1992 przez Enki Bilala, francuskiego twórcę komiksów, a rozpowszechnił go holenderski performer Iepe Rubingh.

Jak wygląda rozgrywka? W sumie zawodnicy rozgrywają 11 rund – w sześciu grają w szachy, a w pięciu się boksują. Runda szachowa trwa cztery minuty, z kolei bokserska trzy. Śmiało można stwierdzić, że boks szachowy jest liderem kategorii „najdziwniejsze sporty”.

2. Podwodny hokej – sport nie tylko dla płetwonurków

W hokeja można grać nie tylko na lodzie, ale także pod wodą – co więcej jest to na tyle wszechstronny sport, że wersja podwodna to nie jedyna jego odmiana – mamy również hokej na trawie czy hokej na rowerach jednokołowych, czyli także bardzo ciekawe sporty.

Hokej podwodny powstał jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków w 1954 roku i jest rozgrywany w standardowym basenie pływackim na głębokości dwóch-trzech metrów. Zawodnicy wyposażeni są maski i fajki do nurkowania swobodnego, płetwy, ochraniacze na twarz, rękawice na dominującej ręce, czepek (taki jak do piłki wodnej) oraz oczywiście kij, który ma maksymalnie 35 cm długości.

Jak gra się w podwodny hokej? Mecz ma dwie połowy – każda trwa 15 minut. Zawodnicy sześcioosobowych drużyn starają się trafić krążkiem (ważącym około 1,5 kg) do bramki przeciwnika. Warto wspomnieć, że hokej podwodny jest sportem bezkontaktowym, więc zawodnicy nie mogą się popychać.

3. Rzut palem – niezwykła, szkocka dyscyplina

Caber toss, czyli po polsku rzut palem lub rzut kłodą, to tradycyjna szkocka dyscyplina sportowa, która swoją historią sięga kilka wieków wstecz. Na czym polega?

Celem jest nie jak najdalsze rzucenie pala, ale utrzymanie go w linii prostej. Zawodnik trzyma długi pal za węższy koniec i balansując nim, podnosi go pionowo. Następnie zaczyna biec i rzuca palem tak, aby obrócił się o 180° stopni i jako pierwszy ziemi dotknął jego szerszy koniec. Co więcej, węższy koniec (początkowo trzymany w dłoniach) powinien ułożyć się jak najbliżej godziny 12., mierzonej względem kierunku biegu. Jeżeli pal będzie pochyły, rzucający nim otrzymuje punkty karne.

4. Cheese rolling, czyli w pogoni za serem

Cheese rolling, czyli wyścig za toczącym się serem, odbywa się co roku w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. To wydarzenie które, mimo że często kończy się poważnymi urazami, to ma bardzo wielu zagorzałych fanów.

Zabawa organizowana jest na stromym, 200-metrowym wzgórzu. Uczestnicy muszą się z niego jak najszybciej sturlać, tak aby dogonić toczący się 3-kilogramowy ser. Oczywiście nagrodą dla najszybszego zawodnika jest wspomniany wcześniej wielki, okrągły ser.

5. Podziemny windsurfing i podziemny lot balonem

Trudno uwierzyć, ale nietypowe dyscypliny sportowe czasami wydają się wręcz niemożliwe do zrealizowania. Bo trudno uwierzyć, że pod ziemią da się latać balonem lub pływać na desce windsurfingowej.

Właśnie w wielickiej kopalni soli w 2000 roku wykonano pierwszy podziemny lot balonem – przy okazji bijąc rekord Guinnessa w tej kategorii. Lot odbył się w Komorze Staszica, 125 metrów pod ziemią. Balon mający 14 m średnicy i 18 m wysokości wzniósł się na wysokość 213 cm.

Co więcej, w 2005 roku Mateusz Kusznierewicz, medalista olimpijski oraz wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Finn, pływał na desce windsurfingowej po solankowym jeziorze położonym na Trasie Turystycznej. Brak wiatru nie był przeszkodą, bo żeglarza wspomagała ogromna dmuchawa.

Wyjaśnienie:

Licze na naj