Rozpoznaj nazwy krain geograficznych zaznaczonych literami


A B C D E na mapie Polski i zapisz ich nazwy:







2. Wybierz te punkty, które dotyczą Tatr Wysokich:

a) Skały wapienne

b) Turnie i granie

c) Dolina Chochołowska

d) Skały granitowe

e) Rysy

f) Stożki piargowe

g) Jaskinie krasowe





Wybierz tylko te zdanie, które są fałszywe:




a) Na Wyżynie Lubelskiej główne uprawy to żyto i ziemniaki

b) Zjawiska krasowe rozwijają się w skałach wapiennych

c) Szlak Orlich Gniazd to atrakcja turystyczna Wyżyny Śląskiej

d) Tatry Zachodnie są zbudowane ze skał granitowych

e) Turnie i granie to najwyższe piętro roślinne w Tatrach

f) Wiatr halny jest silny i ciepły

g) „Maczuga Herkulesa” to nazwa ostańca lessowego

h) Doliny w Tatrach zostały utworzone przez lodowce górskie





Objaśnij znaczenie następujących pojęć i nazw geograficznych:




a) wąwóz

b) klif



c) folklor



d) stalaktyt



e) kosodrzewina



f) halny







5. Dlaczego na Wyżynie Śląskiej powstał krajobraz miejsko-przemysłowy?



6. Rozpoznaj formy terenu na załączonych niżej zdjęciach:



- nr 1

- nr 2

- nr 3











napisz w jaki sposób powstała forma nr 1, 2 i 3 oraz w których krainach geograficznych występuje każda z nich:


Rozpoznaj Nazwy Krain Geograficznych Zaznaczonych Literami A B C D E Na Mapie Polski I Zapisz Ich Nazwy 2 Wybierz Te Punkty Które Dotyczą Tatr Wysokich A Skały class=
Rozpoznaj Nazwy Krain Geograficznych Zaznaczonych Literami A B C D E Na Mapie Polski I Zapisz Ich Nazwy 2 Wybierz Te Punkty Które Dotyczą Tatr Wysokich A Skały class=
Rozpoznaj Nazwy Krain Geograficznych Zaznaczonych Literami A B C D E Na Mapie Polski I Zapisz Ich Nazwy 2 Wybierz Te Punkty Które Dotyczą Tatr Wysokich A Skały class=
Rozpoznaj Nazwy Krain Geograficznych Zaznaczonych Literami A B C D E Na Mapie Polski I Zapisz Ich Nazwy 2 Wybierz Te Punkty Które Dotyczą Tatr Wysokich A Skały class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Krainy geograficzne

A - niziny

B - pobrzeża

C - wyżyny

D - pojezierze

E - góry

2.

B, D, E, F

3.

A, E

4.

Wąwóz – rodzaj głębokiej, suchej doliny okresowo odwadnianej, która cechuje się małym spadkiem, stromymi zboczami oraz wąskim, choć płaskim dnem. Cechą wyróżniającą wąwóz od innych podobnych form erozyjnych jest urwistość górnych części zboczy w przekroju poprzecznym doliny.

Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.

stalaktyt - naciek jaskiniowy w kształcie sopla, zwisający ze stropu jaskini. Powstają w wyniku wytrącania się węglanu wapnia ze spływającej po nich wody.

Kosodrzewina - zwana także sosną kosą, kosówką, kosodrzewem, kozodrzewem, sosną karłowatą, sosną górską czy też krępulcem, jest gatunkiem związanym z piętrem subalpejskim gór Europy. Przez południowy skraj Polski przebiega północna granica jej występowania; naturalne stanowiska kosodrzewiny znajdują się w najwyższych pasmach górskich - w Karkonoszach, na Śnieżniku, w Tatrach, na Babiej Górze i Pilsku. Kosodrzewina występuje głównie ponad górną granicą lasu, gdzie przybiera postać zwartych zarośli, tworząc odrębne piętro roślinne. Rośnie także na podgórskich i górskich torfowiskach oraz na skałkach w piętrach reglowych.

Halny - jest wiatrem typu fenowego (fen to ciepły i suchy wiatr, wiejący z gór w doliny). W Polsce występuje w Karpatach i Sudetach, z największą siłą wieje na Podhalu, docierając m.in. do Krakowa i miast aglomeracji górnośląskiej. W porywach osiąga nawet 60 m/s. Halny wieje najczęściej w chłodnej połowie roku, najrzadziej w czerwcu i lipcu. Jego podmuchy są porywiste, suche, ciepłe i gwałtowne. Ogrzane, nieregularne i pulsacyjne, wieją znad chłodnych, często ośnieżonych grzbietów górskich ku dolinom.

Folklor - to słowo określające materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej. Najbardziej znanym propagatorem polskiego folkloru był znany etnograf Oskar Kolberg. Folklor dzieli się na dwie grupy: materialną do której zaliczamy architekturę ludową, sztukę ludową i stroje ludowe, oraz niematerialną w skład której wchodzą; pieśni, przysłowia czy legendy.

5.

Odkrycie złóż i jego wydobywanie zaludniło tę część terenów, które były porośnięte przez lasy.

Wyżyna Śląska jest obszarem bogatym w surowce naturalne; do najważniejszych i mających największe znaczenie dla gospodarki Polski należy węgiel.

Obecność surowców naturalnych przyczyniła się do rozwoju przemysłu i transportu oraz rozbudowy miast.

Działalność człowieka przyczyniła się do znacznego zniszczenia środowiska naturalnego regionu.

6.

nr 1 - Wąwóz - Powstaje w średnio spoistych skałach (gliny, lessy, iły) wskutek erozji dennej wód okresowych lub epizodycznych (erozja wąwozowa) i z czasem przekształca się w parów. Wąwozy mają długość do 20 kilometrów i głębokość od kilku do stu metrów. Łączna długość wąwozów w Polsce wynosi ok. 40 000 km. Polsce wąwozy najczęściej występują w województwie małopolskim (na ponad 50% powierzchni województwa), podkarpackim (na 24% powierzchni) oraz w województwach świętokrzyskim i lubelskim (na 20% każdego z nich).

nr 2 - klif - urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale. Kraina geograficzna - pobrzeża.

nr 3 - ostaniec lessowy - wzniesienie powstałe w wyniku procesów wietrzenia i erozji. Ostańce występują jako wyizolowane formy terenu, często o stromych, skalistych stokach, będące pozostałością większego masywu skalnego. Niekiedy ostańcami są całe wzniesienia, jak np. Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych i Maczuga Herkulesa.

Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale (teren Sułoszowej) na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajdującego się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.