9.Rozwiąż równanie:
11x - 6 = 7x -4

10.Rozwiąż zadanie za pomoca równania.
Dzbanek i kubek kosztują razem 68 zł. Gdyby dzbanek potaniał o 5 zł, kosztowałby dwukrotnie więcej niz kubek. Ile kosztuje kubek?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

9.

11x - 6 = 7x - 4

11x - 7x = 6-4

4x = 2 | : 4

x = 0,5

10.

Kubek - x

dzbanek 2x + 5

x + 2x + 5 = 68

3x = 68 - 5

3x = 63 | :3

x = 21

kubek kosztował 21 zł, a dzbanek 47 zł

zad 9

11x - 6 = 7x - 4

11x - 7x = -4 +6

4x = 2 | :4

x = 1/2

zad10

d- cena dzbanka , c - cena kubka

d + k = 68

d – 5 = 2k

równanie odejmując stronami

d + k – (d – 5) = 68 – 2k

d + k – d + 5 + 2k = 68

3k = 68 – 5

3k = 63

k = 63 / 3

k = 21

przez k rozumiemy cenę kubka.

Cena dzbanka bez pięciu złotych jest dwukrotnie wyższa od ceny kubka. Cena dzbanka to dwukrotna cena kubka i jeszcze pięć złotych.

k + (2k + 5) = 68

3k = 68 – 5

3k = 63  

k = 63 / 3

k = 21

ODP. Kubek kosztuje 21 zł