Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest 2 razy większe od pola podstawy. Krawędź podstawy wynosi 10 cm. Oblicz objętość tego ostrosłupa. Proszę o zapisanie obliczeń

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a= d ł. krawedzi podstawy= 6 cm

podstawa to kwadrat

Pp=a²=6²=36

Pb= 2*Pp= 2*36=72

pole 1 sciany bocznej = 72:4=18

k= wysokosc sciany bocznej

18=1/2*a*k                     18=1/2*6*k                     k= 18/3= 6 cm

H= wysokosc bryły

1/2  a= 3 cm

H²+(1/2  a)²=k²

H²= 6²-3²                        H²= 27               H= 3√3 cm

v= 1/3 *36*3√3=36√3  cm³

Szczegółowe wyjaśnienie:...