opisać klimat i roślinność Europy najlepiej w formie tabeliplissssssss

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Nie będę tego robić w tabelce, jednakże w sposób zrozumiały.

Jeżeli chodzi o klimat, to zależy od części Europy, co za tym idzie - roślinność również. Tak więc zacznijmy idąc od południa Europy.

1. W Europie Południowej występuje w dużej mierze klimat podzwrotnikowy, oznacza to, że lata są ciepłe bądź gorące, a zimy stosunkowo łagodne bądź ciepłe. W rejonach Europy Południowej, gdzie mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym występuje roślinność twardolistna, czyli np. makia. Oprócz tego rosną tam drzewa cytrusowe, oliwne, a także winorośl. Zwana też jest roślinnością śródziemnomorską.

Możemy podzielić dodatkowo klimat podzwrotnikowy w Europie na: morski, który występuje w większości Europy Południowej, ale w środkowej Hiszpanii i wschodniej i (szczególnie) północno-wschodniej Grecji spotykamy klimat podzwrotnikowy kontynentalny, w środkowej części Hiszpanii - niektóre części, jednak niewielki jego zasięg - występuje klimat suchy kontynentalny. Kontynentalny, jak i suchy kontynentalny charakteryzują się tym, że średnie temperatury miesięczne są niższe szczególnie zimą (średnia miesięczna w najchłodniejszym miesiącu klimatu morskiego to około 10°C, przy czym w  kontynentalnym i suchym kontynentalnym to nawet 0°C). Warto dodać, że klimaty kontynentalne, czy suche kontynentalne mają większą roczną amplitudę temperatur, aniżeli morski. No i oczywiście klimat morski ma większe sumy opadów.

2. Idąc w głąb Europy, wchodzimy w klimat umiarkowany. No i tu więcej do zrozumienia, ponieważ nie dosyć, że klimat umiarkowany dzieli się na ciepły i chłodny, to jeszcze klimaty ciepły i chłodny [umiarkowane], dzielą się na takie mniejsze grupy. Niestety tu nie możemy uzasadnić roślinności za pomocą ogólnie sformułowanego klimatu umiarkowanego, gdyż w każdym rodzaju tego klimatu występuje różna roślinność. Więc może dla ułatwienia, idźmy z zachodu na wschód.

a) Na zachodzie Europy (np. we Francji bądź Wielkiej Brytanii), w dużej mierze to wybrzeża Atlantyku, mamy klimat umiarkowany ciepły morski -  występuje tu akurat podobna roślinność (strefa krajobrazowa) do polskiej, czyli lasy liściaste i mieszane. Klimat charakteryzuje się niewielką roczną amplitudą temperatur, lata są dość łagodne, zarówno jak i zimy. Występują tu duże sumy opadów, przeważnie w postaci deszczu.

b) W środkowej i środkowo-wschodniej części Europy (np. w Polsce) mamy klimat umiarkowany ciepły przejściowy. Również i tu występują lasy liściaste i mieszane. Charakteryzuje się większą roczną amplitudą temperatur niż klimat morski, ciepłymi latami (zdecydowanie cieplejszymi, niż w morskim) oraz chłodnymi zimami (zdecydowanie chłodniejsze, niż w morskim), sumy opadów są niższe niż w morskim - latem deszczu, zimą śniegu (także deszczu przy napływie polarno-morskich, czyli cieplejszych od Atlantyku, mas powietrza). Klimat uzależniony od napływu mas powietrza; lato może być zarówno suche i upalne, jak i chłodne i deszczowe, a zima śnieżna i mroźna bądź deszczowa i łagodna, dlatego mówi się, że zimy są chłodne, a lata ciepłe.

c) Wschodnia Europa dzieli się na kilka klimatów, więc określmy dokładniej kierunki. W Europie Południowo-Wschodniej (np. na Ukrainie lub części Rosji, szczególnie okolice Moskwy) mamy klimat umiarkowany ciepły kontynentalny i suchy kontynentalny. W klimacie kontynentalnym występują  stepy (głównie Ukraina), więc strefy ubogie w szatę roślinną i przeważają na nich trawa oraz krzewy), oczywiście to nie znaczy, że nie mamy wcale drzew i ,,kolorowych" roślin, a w klimacie suchym kontynentalnym lasy liściaste i mieszane. Klimat cechuje duża roczna amplituda temperatur, stosunkowo niewielkie opady, suma roczna nie jest specjalnie duża - latem deszczu, zimą głównie śniegu, gorące i deszczowe (ale także często suche) lata oraz mroźne i śnieżne zimy.

d) Idąc bardziej na północ od okolic środkowej części europejskiej Rosji, (czyli np. na północ Szwecji, Finlandii lub bądź północnej części europejskiej Rosji), wchodzimy w klimat już chłodny, a konkretnie klimat umiarkowany chłodny kontynentalny. Występuje tu tajga, zwana północnymi lasami iglastymi, czyli głównie wszelkiego rodzaju iglaki niezrzucające igieł na zimę. Charakteryzuje się podobnie, jak jego ciepły odpowiednik, jednakże średnie roczna temperatura jest nieco niższa, a tak poza tym, to stosunkowo nieduże sumy roczne opadów, duże roczne amplitudy temperatur, ciepłe lata (w jego ciepłym odpowiedniku jednak bardziej gorące) i mroźne zimy (bardziej mroźne niż w umiarkowanym ciepłym kontynentalnym).

e) Kierując się bardziej na zachód i południowy zachód (np. do południowo-centralnej Finlandii oraz środkowej Szwecji), mamy klimat umiarkowany chłodny przejściowy. Występuje tu również tajga, więc drzewa iglaste. Cechy podobne do jego ciepłego odpowiednika, tylko średnia rocznych temperatur jest nieco niższa, ale również jest uzależniony od napływu mas powietrza, roczna suma opadów podobna do klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, amplitudy roczne większe niż w klimacie morskim, ale mniejsze niż w kontynentalnym, lata na ogół ciepłe, zimy chłodne bądź mroźne.

f) Na zachodnim (fiordowym wybrzeżu Norwegii, dochodzimy do klimatu umiarkowanego chłodnego morskiego. Przeważają w nim góry, więc roślinność wysokogórska w największym stopniu, jednak w małym zasięgu dosięga również tajga. Cechami zbliżony do ciepłego odpowiednika, tylko jak wiadomo z nazwy klimatu - ma niższe średnie roczne temperatury, małe amplitudy, duże sumy opadów, lata łagodne, zimy łagodne lub chłodne.

3. Klimat okołobiegunowy jest ostatnim klimatem występującym w Europie, występuje głównie na jej północnych skrawkach, również go dzielimy. Jest też najchłodniejszym klimatem występującym w Europie.

Nie trzeba się tu specjalnie rozpisywać, jak w przypadku umiarkowanego, ale warto pamiętać, że dzieli się na: subpolarny (podbiegunowy) i polarny (biegunowy). I to właśnie ten pierwszy, czyli subpolarny, ma największy zasięg występowania w Europie. Klimat okołobiegunowy subpolarny charakteryzuje się bardzo ubogą szatą roślinną, mchami i porostami głównie, ponieważ występuje w nim tundra. Ma niskie średnie temperatury, w większej ilości roku poniżej 0°C (nawet dochodzące do -30°C), a powyżej zera tylko w miesiącach letnich, późnowiosennych i wczesnojesiennych, więc roczna amplituda temperatur jest duża, opady niewielkie - przeważnie śnieg, tylko w cieplejszych miesiącach deszcz, lata są łagodne, zimy bardzo mroźne. Jeżeli chodzi o klimat okołobiegunowy polarny, to występuje w małej ilości w Europie (głównie na skrawkach Rosji i jej wyspach bliżej bieguna północnego). Występują w nim przeważnie pustynie lodowe, a w południowych skrawkach również tajga), więc praktyczny brak szaty roślinnej bądź bardzo uboga. Cechuje się dość dużą roczną amplitudą (jednak mniejszą niż w subpolarnym), średnie rocznie temperatury bardzo niskie - w cieplejszych miesiącach podchodzą pod 0°C (jednak nie są one dodatnie), a w chłodniejszych nawet poniżej -30°C, przy czym spora ilość dni to spadki temperatur poniżej -50°C, bardzo niewielkie opady (mniejsze niż w klimacie subpolarnym), tylko i wyłącznie śniegu (inny opad może mieć związek z ociepleniem).

PODSUMOWUJĄC KLIMATY, KTÓRE WYSTĘPUJĄ W EUROPIE. TYLKO EUROPEJSKIE:

1. podzwrotnikowy:

a) morski (np. Włochy, Portugalia)

b) kontynentalny i suchy kontynentalny (środkowa Hiszpania oraz wschodnia i północno-wschodnia Grecja)

2. umiarkowany:

a) ciepły:

-morski (np. Wielka Brytania, Francja)

-przejściowy (np. Polska, Czechy)

-kontynentalny i suchy kontynentalny (np. Ukraina, środkowa część europejskiej Rosji)

b) chłodny:

-morski (zachodnie wybrzeże Norwegii)

-przejściowy (południowa Finlandia i środkowa Szwecja)

-kontynentalny (północna Finlandia, Szwecja, północna część europejskiej Rosji)

3. Okołobiegunowy:

a) subpolarny, zwany też podbiegunowym (północne skrawki Norwegii i Rosji)

b) polarny, zwany też biegunowym (niektóre północne skrawki Rosji, szczególnie wyspy bliżej bieguna)