Odpowiedź :
Odpowiedź:
1) Polskie powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Walczyła tylko szlachta, a mało kto wierzył, że powstanie się uda. To też demotywowało wszystkich do dalszej zaciętej walki. Rosyjskie siły były bogate o amunicje, broń, a Polacy nie mieli prawie niczego. Walki były toczone spontanicznie, lecz rzadko kończyły się poważnym uszkodzeniem dla Rosjanów. Przywódzca powstania nie przemyslał też do końca jego przebiegu, połączone z dezorganizacją postawiło zakończenie - klęskę.
2) Represje;
likwidacja sejmu i wojska,
likwidacja konstytucji polski z 1815 roku.
budowa nowego, masywnego więzienia - Cytadeli,
język rosyjski jako język urzędowy.
Germanizacja - zmienianie społeczeństwa na kształt Niemieckiego, rozpowszechnianie niemieckich wartości w celu zatracenia tych innych (w tym przypadku polskich).
Rusyfikacja - zmienianie społeczeństwa na kształt Rosyjskiego, przejawiała się wcześniej wspomnianą zmianą jezyka urzędowego (co oznaczało, że polacy nie mogli już porozumiewać się po polsku), reformą szkolnictwa (dzieci były uczone wartości rosyjskich),
Wyjaśnienie:
Germanizacja i rusyfikacja to ta sama rzecz, różni się tylko początkiem, czyli państwem, które stosowało ten zabieg. Dlatego przejaw germanizacji to to samo co wspomniane rzeczy przy rusy-fikacji, lecz oczywiście zmieniając rosję na niemcy.