Przeprowadzono doświadczenie w dwóch wariantach (zestaw I i zestaw II) zilustrowanych na poniższych rysunkach. Do probówek nalano kolejno: w zestawie I – wody, w zestawie II – 0,1% roztworu NaCl. Poziom cieczy w każdej probówce znajdował się 1 cm poniżej wylotu probówki. Do każdej probówki włożono po jednym liściu tej samej rośliny o zbliżonej wielkości i dodano kilka kropli oliwy, aby utworzyła ona warstwę na powierzchni wody.
Po trzech dniach zaobserwowano: w zestawie I – obniżenie poziomu cieczy w probówce, a w zestawie II – spadek turgoru liścia umieszczonego w probówce.

9.1. Sformułuj problem badawczy tego doświadczenia.

9.2. Wyjaśnij przyczynę zmian obserwowanych w zestawie II.

9.3 Wyjaśnij znaczenie warstwy oleju na powierzchni wody w tym doświadczeniu.


Przeprowadzono Doświadczenie W Dwóch Wariantach Zestaw I I Zestaw II Zilustrowanych Na Poniższych Rysunkach Do Probówek Nalano Kolejno W Zestawie I Wody W Zesta class=

Odpowiedź :

9.1.

Wpływ 0,1% roztworu NaCl na pobieranie wody przez liścia.

9.2.

Rozpuszczenie NaCl w wodzie powoduje spadek potencjału wody, a jak wiemy woda przepływa zawsze ze środowiska o większym potencjale wody do środowiska o mniejszym potencjale wody, zatem obniżony potencjał wody, będzie powodował, że liść ten nie będzie mógł pobrać wody, przez co obniży się jego turgor i zwiędnie. (różnica między potencjałami będzie niewielka i woda nie będzie mogła wnikać do liścia)

9.3.

Olej w tym doświadczeniu zapobiega parowaniu wody z jej powierzchni co zwiększa poprawność wyników doświadczenia. (zatem nie będziemy musieli podczas podsumowania wyników brać pod uwagę ile wody wypraowało i wyniki będą bardziej dokładne).