opisz historie transplantacji
oraz współczesne mozliwoscii zasady ich przeprowadzania


Odpowiedź :

Odpowiedź:Transplantacja to postępowanie operacyjne polegające na przeniesieniu narządu lub tkanki z organizmu dawcy do organizmu biorcy.

Wyjaśnienie:W drugiej połowie XX wieku doszło do ogromnego rozwoju transplantologii.Przeszczepy nerek,serca i wątroby stało się uznanym sposobem leczenia krańcowej niewydolności tych narządów.Transplantacja rogówki pozwalała na przywrócenie wzroku,a przeszczep szpiku kostnego bywa ratunkiem na schorzenia hematologiczne..

Era transplantologii rozpoczęła się od prac francuskiego chirurga serca i naczyń Alexisa Carrela,który w 1908 r.rozpoczął serię prób przeszczepienia narządów z jednego zwierzęcia na inne i wykazał,że takie zabiegi leżą w zakresie możliwości technicznych lekarzy.

Pierwszym narządem,który lekarze odważyli się przeszczepić,była nerka.Większość historyków medycyny za początek ery transplantologii nerek uważa 23 grudnia 1954 r.,kiedy to Joseph Murray przeszczepił nerkę z jednego bliźniaka do drugiego.

Znacznie bardziej znana jest historia transplantacji serca kiedy to 3 grudnia 1967 r.w Kapsztadzie,chirurg Christiaan Neethling Barnard przeszczepił je 54-letniemu Louisowi Washkansky'emu.Mimo,że pacjent zmarł po 18 dniach z powodu zakażenia organizmu,operacja stała się medyczną sensacją.W Polsce pierwszy udany zabieg transplantacji serca był dziełem Zbigniewa Religi 5 listopada 1985 r.

W zależności od pochodzenia narządu rozróżnia się przeszczepy:autogeniczne( z własnego organizmu ),syngeniczne ( od bliźniaka jednojajowego ),allogeniczne ( od osobników własnego gatunku ) oraz ksenogeniczne ( od innych gatunków,np.szympansów ).Ciekawym wyjątkiem są rodzinne przeszczepy wątroby.

Większość narządów i tkanek pobiera się ze zwłok osób,które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobieranie i u których komisyjnie stwierdzono śmierć mózgową.Czas jest bardzo istotnym czynnikiem przy transplantacjach,gdyż na przeszczep serca czy trzustki lekarze mają zaledwie 6-8 godzin od chwili pobrania narządu a w przypadku wątroby 8-12 godz.