4 filiżanki i 6 talerzyków kosztuje 36 zł. 6 filiżanek i 4 talerzyki kosztuje 44 zł. Co jest droższe: filiżanka czy talerzyk. O ile.

Odpowiedź :

Ile kosztuje 10 filiżanek i 10 talerzyków?
36+44=80zł

Ile kosztuje 1 filiżanka i 1 talerzyk?
80:10=8zł

Ile kosztują 4 filiżanki i 4 talerzyki?
4*8=32zł

Ile kosztują 2 filiżanki?
44-32=12zł

Ile kosztuje 1 filiżanka?
12:2=6zł

Ile kosztuje 1 talerzyk?
8-5=2zł

O ile droższa jest filiżanka?
6-2=4zł

Odp.: Filiżanka kosztuje 6zł, a talerzyk 2zł. Filiżanka jest o 4zł droższa.