Dzisiejsza karta pracy przeniesie Cię w czasy powstania listopadowego w Królestwie Polskim i na tzw. „ziemiach zabranych”, a więc w lata 1830-1831. Dowiesz się, dlaczego Polacy zdecydowali się wystąpić przeciwko carowi, mimo że w Królestwie Polskim obowiązywała Konstytucja dająca im duży zakres samodzielności. Poznasz charakter walk oraz następstwa powstania.
Car Aleksander I nie przestrzegał Konstytucji. Co więcej wykluczył z obrad sejmu Królestwa Polskiego posłów, którzy na sejmie przeciwko temu zaprotestowali. Polacy zostali pozbawieni możliwości legalnego sprzeciwu wobec nadużyć ze strony władcy. W tej sytuacji, w Królestwie Polskim oraz na ziemiach zabranych (Polacy byli zawiedzeni tym, że car nie wywiązał się ze swojej obietnicy przyłączenia tych ziem do Królestwa Polskiego) zaczęły powstawać tajne organizacje spiskowe. Zakładali je głównie studenci oraz wojskowi. Tych ostatnich do spiskowania skłaniała (oprócz sytuacji politycznej) także sytuacja osobista, albowiem brat cara, wielki książę Konstanty, który stał na czele polskiej armii, wprowadził w wojsku surową dyscyplinę i często publicznie upokarzał żołnierzy. Nastroje w Królestwie Polskim pogorszyły się, gdy tron objął car Mikołaj I nazywany „żandarmem Europy”*, który zamierzał wysłać wojska Królestwa Polskiego do tłumienia rewolucji w Belgii. Studenci szkoły wojskowej, którzy pod przywództwem Piotra Wysockiego założyli w 1828 roku Sprzysiężenie Podchorążych, nie chcieli przykładać ręki do odebrania Belgom dopiero co wywalczonej przez nich wolności. Polacy z zazdrością patrzyli na Belgów, którzy odważyli się zbrojnie wystąpić przeciwko porządkowi ustalonemu na kongresie wiedeńskim i wywalczyli sobie niepodległość.
*inaczej policjantem (ponieważ wysyłał wojska rosyjskie do tłumienia wystąpień niepodległościowych w innych państwach Europy oraz rozbudował tajną policję, która miała śledzić każdy krok jego poddanych)
W listopadzie 1830 r. sytuacja w Królestwie Polskim była bardzo napięta. Car Mikołaj I rozpoczął przygotowania do wysłania wojska Królestwa Polskiego przeciwko Belgom. W dodatku carska policja wpadła na trop Sprzysiężenia Podchorążych i spiskowcom groziło aresztowanie. Pomóż podjąć im decyzję. Co mają zrobić? Czy należy rozpocząć walkę zbrojną i wywoływać powstanie? Pamiętaj, że najważniejszą wartością i celem Sprzysiężenia była niepodległość ziem polskich. Uzupełnij tabelę, wpisując w puste miejsce po jednej propozycji. https://turkusowawieza-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/jez_turkusowawieza_pl/EbpEFrL19NNHplO1UKVmCcABEeWaKTqrOAay5Qta-mu-Hw?e=nhg7wa