Odpowiedź :
Lady Makbet miała niezaprzeczalnie ogromny wpływ na swojego męża i bez skrupułów wykorzystywała jego uległość. To ona przekonała Makbeta do zabójstwa króla Dunkana. Co więcej, sama brała udział w zbrodni, co tylko potęguje jej okrucieństwo. Wartości, którymi dawniej kierował się Makbet, były dla niej nieważne. Kobieta chciała zostać królową i kodeks rycerski ani zwykła ludzka uczciwość nie liczyły się dla niej. Dokładnie obmyśliła sposób, w jaki można byłoby pozbyć się króla. Makbet nieświadomie przejmował postawę żony. Widząc jej opanowanie i udawaną rozpacz po zabójstwie Dunkana, powoli zaczął przyzwyczajać się do popełnionej zbrodni i kłamstw, które musiał od tamtej pory podtrzymywać.
Lady Makbet nie pozwoliła mężowi zdradzić ich sekretu. Jej bezwzględność i żądza władzy udzieliły się Makbetowi. Nie tylko zyskał władzę, ale także wprowadził tyrańskie rządy, których następstwem były kolejne popełniane zbrodnie. Makbet skazywał na śmierć wszystkich, którzy w jego mniemaniu chcieli odebrać mu tron.
Małżeństwo oddaliło się od siebie, kiedy Makbet został królem. Choć nowa królowa na początku wspierała męża i pilnowała, by nikt nie dowiedział się o przestępstwie, z czasem sama przestała panować nad swoimi emocjami. Wyrzuty sumienia wzięły górę i zaczęły dręczyć kobietę. Lady Makbet spacerowała nocami po zamku, wydawało jej się, że widzi na swoich dłoniach krew, ale nie mogła jej żadnymi sposobami zmyć. Nie była już wtajemniczana w nowe plany swojego męża. Kiedy wyjechał na wojnę, lady Makbet całkowicie straciła nad sobą kontrolę. Być może z powodu własnych wyrzutów sumienia, a może z żalu, że zmieniła swojego męża w tyrana, popełniła samobójstwo. Makbet, obłąkany i tak bardzo zaślepiony żądzą władzy, nie rozpaczał po jej stracie. Niewykluczone, że żywił do niej wielką urazę za to, że namówiła go do zamordowania Dunkana.
William Szekspir, „Makbet"
Akcja utworu rozgrywa się w Szkocji, w IV akcie przenosi się do Anglii. Wydarzenia przedstawione w utworze trwają około 6 miesięcy. Szekspir w swoich utworach zrywa z klasyczną zasadą trzech jedności (dotyczącej miejsca, czasu i akcji). Głównym tematem tragedii jest żądza władzy i związanie z nią niebezpieczeństwa.