Odpowiedź :
1. Przyczyny i konsekwencje przyjęcia chrztu przez Mieszka I
Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu przede wszystkim ze względów politycznych, gdyż jako pogański władza nie byłby w stanie dłużej utrzymywać swojej niezależności i najprawdopodobniej padły ofiarą podboju Cesarstwa Niemieckiego. Chrzest dla Polski wiązał się przede wszystkim z wymianą kulturową i dostępem do nowych osiągnięć cywilizacyjnych - w kraju pojawiło się pismo łacińskie, kamienne budowle, spisane prawo czy pierwsi urzędnicy.
2. Kształtowanie się terytorium państwa pierwszych Piastów
Państwo pierwszych Piastów w dużym stopniu pokrywa się ze współczesnymi granicami Polski. Mieszko I, w którego władaniu wpierw znajdowała się jedynie Wielkopolska, do końca swoich rządów włączył do kraju Mazowsze, Małopolskę, Śląsk oraz fragment Pomorza. Bolesław Chrobry z kolei przyłączył nowe ziemie poprze podboje wojskowe - Łużyce na zachodzie, Czechy i Morawy na południu oraz Ruś Czerwieńską na wschodzie.
3. Wkład Bolesława Chrobrego w budowę państwa polskiego
Bolesław Chrobry znacząco poszerzył granice państwa polskiego oraz zabiegał o uznanie go za pełnoprawnego chrześcijańskiego władcę (co wpierw zasugerował Otton III w roku 1000 na zjeździe gnieźnieńskim, zaś ostatecznie potwierdziła koronacja w roku 1025). Trzeba jednak pamiętać, że zarówno polityczne, jak i terytorialne zdobycze Bolesława były krótkotrwałe - zarówno ziemie, jak i tytuł królewski zostały utracone za rządów jego następcy.
4. Porównanie dokonań Mieszka I i Bolesława Chrobrego
Spośród wyżej wymienionych dokonań za ważniejsze należałoby uznać rządy Mieszka I - zaczynając jako peryferyjny pogański władca rozpoczął proces chrystianizacji, który na zawsze odmienił kraj. Z kolei zdobycze jego syna, też istotne, w większości nie zostały utrzymane.