Czy warto czytać książki? (napisz jeden akapit rozwinięcia, odwołując się do wybranego utworu literackiego lub filmu!!!).

Odpowiedź :

W rozwinięciu rozprawki warto podać argument i odnoszący się do niego przykład: filmu lub utworu literackiego. Pomoże to podbudować naszą argumentację.

Budowa rozwinięcia

Rozwinięcie wypowiedzi znajduje się między wstępem (wprowadzeniem do wywodu, postawieniem tezy) a zakończeniem (podsumowaniem naszych rozważań).

Dobrze jest tak skonstruować nasz tekst, by jeden argument/jeden przykład znajdowały się w osobnych akapitach. Nie warto rozbudowywać zbytnio akapitu, bo zaburza to czytelność tekstu.

Czy warto czytać książki?

Na tak postawione pytanie można podać wiele argumentów, z czego większość będzie potwierdzających, że warto.
Przykładowo:

  • książki wzbogacają nasze słownictwo
  • są zbiorem kontekstów kulturowych
  • są świetną rozrywką
  • uczą i bawią
  • pozwalają odkrywać świat

Można wybrać z tego jeden argument, np.: są zbiorem kontekstów kulturowych.

Jeśli chcemy wzbogacać naszą wiedzę i orientować się w szeroko pojętej kulturze, książki są świetnym źródłem informacji. Pokazują, jak kiedyś pisano i jak dziś się pisze.

Opowiadają o ludziach, ich zwyczajach i niezwykłych historiach, które na stałe wpisały się w nasz kanon.

Świetnym przykładem będą książki pisane w ubiegłych wiekach, ale też książki historyczne. Jednocześnie należy pamiętać, że także literatura współczesna opowiada o naszej kulturze. Czyni to często w sposób przewrotny, nieoczywisty i uświadamiający.

Za świetny przykład posłużyłaby tutaj twórczość pozytywistów: Bolesława Prusa (Lalka), Stefana Żeromskiego (Syzyfowe prace) czy Władysława Reymonta (Chłopi).

Z bardziej współczesnych: Dorota Masłowska (Inni ludzie), Jakub Żulczyk (Ślepnąc od świateł) czy Olga Tokarczuk (Prowadź swój pług przez kości umarłych).