Czy konflikt między Aleksandrem a Antenorem można traktować jako konflikt pokoleń? Uzasadnij swoją odpowiedź ( Odprawa posłów greckich).

Odpowiedź :

Konflikt Aleksandra i Antenora w Odprawie posłów greckich

O bohaterach
Akcja dramatu dzieje się w Troi. Syn Priama, Aleksander, porwał piękną żonę Menelaosa Helenę, co stało się powodem sporu Trojan i Greków. Antenor jest członkiem rady królewskiej, który stara się w tej trudnej sytuacji zażegnać niebezpieczeństwo wojny.

Konflikt pokoleń
Aleksander pragnie, by Antenor na radzie królewskiej poparł jego plany. Młodzieniec nie chce uwolnić porwanej Heleny mimo żądań jej męża. Antenor zaś ma na uwadze dobro kraju.

Uważam, że w tej konfliktowej sytuacji mamy do czynienia z konfliktem pokoleniowym. Dojrzały Antenor przedstawiony jest jako mądry starzec - wiek obdarzył go doświadczeniem, mądrością i rozwagą. Mężczyzna troszczy się o kraj, odrzucając przekupstwo i sprzeciwiając się zachciankom młodzieńca.

Aleksander zaś to stereotypowy młody człowiek. Interesują go tylko jego własne zachcianki. Jest krótkowzroczny i nie widzi, że jego działania mogą zgubić kraj. Jego młodzieńczy egoizm nie pozwala mu na poświęcenie swoich pragnień dla dobra społeczności.

Ich konflikt to zderzające się ze sobą racje człowieka starego i młodego. Ze względu na wiek różnią się charakterem i nie umieją się porozumieć.