Odpowiedź :
Bilansowanie równań redox
1. Bilansowanie równań reakcji to metoda dobierania współczynników stechiometrycznych równania reakcji redox polegająca na bilansowania masy i ładunku reakcji połówkowych.
2. Stopnie utlenienia zaznaczone są w załączniku.
a) Cynk zmienia swój stopień utlenienia z 0 na +II - oddaje więc elektrony, jest reduktorem i ulega procesowi utlenienia.
Wodór z +I stopnia utlenienia przechodzi na 0 - akceptuje elektrony, jest utleniaczem i ulega procesowi redukcji.
b) Nie następuje transfer elektronów, nie zmienia się stopień utlenienia pierwiastków w związkach, nie jest to reakcja redox.
3. Pierwiastek, który zmniejsza swój stopień utlenienia i sam ulega redukcji to utleniacz.
Reakcje utleniania-redukcji
Reakcje utleniania i redukcji, nazywane w skrócie reakcjami redox, są to reakcje które przebiegają z jednoczesnym transferem elektronów między atomami związków biorących udział w reakcji. Efektem tego transferu elektronów jest zmiana stopni utlenienia pierwiastków w związkach.
Współczynniki w reakcji redox uzgadniamy za pomocą tzw. metody bilansu.
Każdą reakcję redox możemy zapisać jako 2 reakcje połówkowe:
- utlenienia - proces w którym reduktor oddaje elektrony i podwyższa swój stopień utlenienia;
- redukcji - proces w którym utleniacz przyjmuje elektrony i obniża swój stopień utlenienia.
Dla każdej z reakcji połówkowych przeprowadzamy uzgodnienie pod względem masy i ładunku. Następnie przemnażamy współczynniki każdej z reakcji tak, aby obie reakcje połówkowe miały taką samą liczbę elektronów. Reakcje połówkowe dodajemy stronami i otrzymujemy uzgodnione współczynniki stechiometryczne reakcji redox.