Jaką rolę przewiduje dla siebie w przyszłości Eurydyka Do jakich rozważań o miejscu człowieka w historii i kulturze prowokuje ta wizja - H. E. O. ,
Zbigniew Herbert​.


Odpowiedź :

W „H. E. O.” Zbigniewa Herberta Eurydyka przewiduje dla siebie w przyszłości pewną rolę. Jej wizja prowokuje do rozważań o miejscu człowieka w historii i kulturze.

Tematyk utworu

Opowieść o niezwykłej wędrówce – możliwości wyjścia ze świata umarłych do świata żywych.

Postać Eurydyki

Eurydyka, żona Orfeusza, rozmawia z Hermesem w świecie umarłych. Przed nią czas powrotu do świata żywych. Jest pełna obaw. Nie jest pewna, czy poradzi sobie z czynnościami, których w świecie umarłych nie musiała wykonywać, z uczuciami, których tu nie doznawała.

Uczucia Eurydyki

  • niepewność (czy będzie zdolna do okazywania czułości),
  • strach (czy nie zapomniała, jak wykonuje się podstawowe czynności, np. parzenie ziół, cerowanie),
  • obawa (że będzie musiała uczyć się życia ponownie, od początku).

Propozycja Hermesa

Hermes chce rozwiać wątpliwości i obawy Eurydyki.. Zdradza jej tajemnicę – jej mąż ma umrzeć w niewyjaśnionych okolicznościach, a ona ma wyjść za młodego człowieka, który będzie się nią opiekował. Oferuje jej więc zupełnie nowe życie.

Eurydyka nie zgadza się na to.

Miejsce człowieka w historii i kulturze wyłaniające się z rozważań Eurydyki

Odmowa Eurydyki wynika z tego, że wychowano ją tak, że nie myślała przede wszystkim o sobie. Żona bohatera powinna być mu wierna do swojej śmierci, rozsławiać imię swojego bohatersko zmarłego męża. Taka jest jej rola w kulturze i historyczne posłannictwo.

Eurydyka staje się dla Orfeusza natchnieniem do stworzenia nowego rodzaju sztuki – liryki zadumy i mroku. Jest tak bardzo pochłonięty swoim nowym odkryciem, że... zapomina o Eurydyce. Postąpił egoistycznie. Postawił sztukę ponad miłością, ponad ukochaną osobą. Po raz kolejny okazało się, że człowiek zajmuje służebną, podrzędną rolę wobec dziejów i kultury.