Zad.1 Określ typ błędu logicznego i wytłumacz na czym polega: - Ktoś taki jak pan, wysoko postawiony, światowy i oczytany, z pewnością ma tak szeroką perspektywę, że zgodzi się z moja tezą Zad.2 Przekształć zdanie z języka naturalnego na formalny rachunek zdań i wyznacz jego wartość logiczną: - Jeżeli kaczka waży tyle co kruk lub gołąb to nie jest ona ani krukiem ani gołębiem​
(proszę szybko)


Odpowiedź :

1. W przypadku wypowiedzi: "Ktoś taki jak pan, wysoko postawiony, światowy i oczytany, z pewnością ma tak szeroką perspektywę, że zgodzi się z moja tezą" mamy do czynienia z błędem w argumentacji.

Wskazuje na to fakt, że osoba wypowiadająca się chcę nakłonić odbiorcę do przyjęcia spójnego z nim stanowiska, jednak błędnie powołuje się na związek oczytania ze zgadzaniem się z czyimś poglądem.

2. Zdanie w języku naturalnym "Jeżeli kaczka waży tyle co kruk lub gołąb to nie jest ona ani krukiem ani gołębiem." przekształcimy na formalny rachunek zdań w następujący sposób:

  • Najpierw podzielimy zdanie na dwa oddzielne:
  1. p - "Jeżeli kaczka waży tyle co kruk lub gołąb"
  2. q - "to nie jest ona ani krukiem, ani gołębiem"
  • z racji tego, że są to zdania równoważne, postawimy między nimi dwuargumentowy spójnik równoważności, co będzie wyglądało następująco:

p<=>q

  • wartość logiczną tego zdania określimy, przyjmując założenie, że równoważność podana wyżej będzie prawdziwa wtedy, gdy zdania p i q będą mieć te same wartości logiczne (czyli obydwa będą prawdziwe lub obydwa będą fałszywe)

Oznaczenie zdań fałszywych i prawdziwych oraz określenie wartości logicznej zdań znajduje się w załączniku.

Czym jest logika?

Logika to dziedzina nauki, która zakłada między innymi, że wypowiedzenia można podzielić na pewne segmenty, o określonej wartości, które wpływają na logikę wypowiedzi, czyli jej sens, jaki pragniemy za jej pomocą oddać.

#SPJ1

Zobacz obrazek PaniPuchacz