Odpowiedź :
1.
Należy zamalować Czechy oraz Słowację.
Aksamitny rozwód to inne określenie na rozpad Czechosłowacji, który miał miejsce na przełomie 1992 i 1993 roku.
Ponadto warto pamiętać, że wielu historyków określa rozpad Czechosłowacji i wydarzenia, które go poprzedzały mianem aksamitnej rewolucji.
2.
Należy podkreślić:
- Litwę (ogłosiła niepodległość w marcu 1991 roku),
- Białoruś (ogłosiła niepodległość w sierpniu 1991 roku),
- Łotwę (ogłosiła niepodległość w sierpniu 1991 roku),
- Ukrainę (także ogłosiła niepodległość w sierpniu 1991 roku),
3.
Należy zamalować:
- Rumunię (w wyniku Jesieni Ludów doszło tam do zamordowania dawnego przywódcy Nicolae Ceaușescu i jego rodziny, co stanowiło jeden z najkrwawszych epizodów upadku systemów komunistycznych w Europie),
- Bułgarię (do obalenia systemu doszło w wyniku wielodniowego strajku, który w niektórych regionach kraju był krwawo tłumiony, duża liczba ofiar z tych wydarzeń sprawia, że Bułgaria jest jednym z państw, w których Jesień Ludów miała najkrwawszy przebieg),
4.
Należy zamalować Kosowo oraz Bośnię i Hercegowinę,
Oba kraje wywalczyły swoją niepodległość po wojnie z Serbami w okresie rozpadu Jugosławii (lata 1991-2008), a Serbowie starali się nie dopuścić do secesji, ponieważ uważali, że mają prawo do władania tymi terenami.
Warto pamiętać, że secesja to inne określenie na odłączenie się jednej struktury państwowej od innej, bez doprowadzania do upadku którejś z nich.
5.
Należy podkreślić:
- Słowenię (odłączyła się od Jugosławii w czerwcu 1991 roku),
- Chorwację (odłączyła się od Jugosławii tego samego dnia, co Słowenia),
- Macedonię (odłączyła się od Jugosławii we wrześniu 1991 roku),
Kolejne państwa odłączały się od Jugosławii i tworzyły swoją suwerenność na drodze krwawej wojny. W niektórych przypadkach do dziś trwają spory o kształt granic i strukturę społeczną nowych krajów.
#SPJ1