Odpowiedź :
Odpowiedź:
Charakterystyka Hawaii
Wyjaśnienie:
Hawaje jest to archipelag 137 wysp pochodzenia wulkanicznego położony na Oceanie Spokojnym. Jest on jednym ze stanów USA. Leży ok. 4 tys. km od wybrzeży kontynentalnej części kraju. Zajmuje powierzchnię ok. 28,3 tys. km². Zamieszkuje go 1,2 mln osób, a średnia gęstość zaludnienia wynosi 43 os/km². Językiem oficjalnym jest angielski oraz hawajski. Największymi wyspami archipelagu są: Hawaii, Maui, Kahoolawe, Lanai, Molokai, Oahu, Kauai i Niihau.
Ukształtowanie powierzchni:
Archipelag hawajski stanowią szczyty Grzbietu Hawajskiego. Jest to obszar górzysty, aktywny sejsmicznie, na powierzchni którego znajduje się wiele czynnych i wygasłych wulkanów. Średnia wysokość wysp wynosi 925 m n.p.m. Największymi szczytami są wulkany Mauna Kea o wysokości 4 205 m n.p.m. oraz Mauna Loa, który wznosi się 4 170 m n.p.m. Typowe są także liczne atole koralowe, zwłaszcza dla zachodniej części archipelagu.
Klimat:
Hawaje znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego morskiego. Średnie roczne temperatury powietrza są bardzo wysokie i wykazują niewielkie wahania w skali roku. W okresie zimowym wynoszą one od 20ºC do 24ºC, natomiast w letnim od 24ºC do 29ºC. Roczne sumy opadów wykazują duże zróżnicowanie od ok. 400 mm na południu i zachodzie do 3 500 - 4 000 mm na północy i wschodzie.
Szata roślinna:
Wyspy archipelagu porastają wiecznie zielone lasy oraz zarośla palmowe.
Ludność:
Ludność Hawajów jest bardzo zróżnicowana etnicznie. Około 7% stanowią rdzenni mieszkańcy wysp, 24% ludność biała, 42% potomkowie Portugalczyków i ludności azjatyckiej, 21% Metysi, ponadto mieszkają tu także Polinezyjczycy oraz ludność pochodzenia afrykańskiego.
Większość ludności koncentruje się na wyspie Oahu (ponad 70%), zwłaszcza w największych miastach - Honolulu, które jest zarazem stolicą Hawajów oraz Hilo i Kailua.
Gospodarka:
Gospodarka Hawajów opiera się na turystyce oraz na obsłudze baz wojskowych. Co roku wyspy odwiedza około 6 mln turystów, zwłaszcza Amerykanów i Japończyków.
Rozwija się tu ponadto rolnictwo, głównie uprawa trzciny cukrowej, ananasów, bananów, kawy oraz kwiatów.
Archipelag stanowi także ważny morski i lotniczy węzeł komunikacyjny, gdyż znajduje się na przecięciu szlaków prowadzących z Ameryki Północnej do Azji i Australii.