Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1 Pejzaż tatrzański wywołuje uczucie spokoju i ukojenia. Obcowanie z górską atmosferą pomaga się wyciszyć.
4 Krzak dzikiej róży to symbol życia, miłości i radości. Cechy te podkreślają epitety obfitujące w intensywne barwy.
Poeta stara się uchwycić ulotną chwilę i przekazać czytelnikowi jak najwięcej doznań zmysłowych. Może być to życie człowieka, przemijające i idące ku nicości.
6 W górach twórcy nie tylko znajdowali natchnienie, lecz mogli również pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, zapomnienia. „Melodia mgieł nocnych” K.P.Tetmajera ukazuje ucieczkę pisarza młodopolskiego od nastrojów dekadenckich i fascynację urokiem tatrzańskiego krajobrazu.
Mamy do czynienia z synestezją, gdyż poeta łączy wrażenia związane z różnymi zmysłami: wzroku(barwa), słuchu(dźwięk), powonienia(zapach) i wrażeń fizycznych(ruch).
Tak samo w malarstwie Młodej Polski, góry od zawsze były inspiracją. Stanowiły miejsce mitycznych, otoczonych aurą tajemniczości. Górale uznawani byli za ludzi wolnych, szlachetnych i żyjących w ścisłym związku z otaczającą przyrodą. Obraz „Helenka przy oknie” Władysława Jarockiego przedstawia dziewczynę w stroju góralskim. Artysta ukazywał w swych pracach obrzędy ludowe i religijne, postaci w strojach ludowych, a także polskie pejzaże.