tlenek węgla (II) to CO. tutaj zarówno tlen jak i węgiel mają wartościowość dwa, co nie? A więc jak to się ma do wiązań? czytalam gdzieś że CO tworzy wiązanie koordynacyjne. Ale tam były przy węglu 4 elektrony walencyjne a przy tlenie 6. jak więc wartościowość ma się do elektronów walencyjnych i jakim cudem CO tworzy wiazanie koordynacyjne? help meee​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

numer grupy oznacza ilość elektronów walencyjnych na ostatniej powłoce np. węgiel leżący w grupie czternastej ma cztery elektrony walencyjne a tlen leżący w grupie szesnastej ma sześć (Węgiel – liczba elektronów walencyjnych: 4, liczba elektronów brakujących do konfiguracji neonu: 4, stopnie utlenienia od -IV do IV)

Ponieważ tlen ma wyższą elektroujemność (3,5) niż węgiel (2,5), tlen będzie „przyciągał” elektrony w swoją stronę. Różnica elektroujemności między tymi atomami wynosi 1. Wiemy ze dla wiązań niespolaryzowanych różnica jest mniejsza niż 0,4, dla jonowych większa niż 1,7, wiec dla kowalencyjnie spolaryzowanych (koordynacyjne to rodzaj wiązania kowalencyjnego) wartość miesci sie w przedziale między 0,4 a 1,7.