MATURA 2022 Język polski.
Rozprawka TEMAT 1:
„Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)

POPROSZĘ O WSKAZÓWKI, jak napisać rozprawkę i co w niej zawrzeć odnośnie tematu (przykłady).


Odpowiedź :

Jak napisać rozprawkę na temat "Czym dla człowieka może być tradycja?" na podstawie lektury "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza

  • wstęp, w którym powinniśmy postawić tezę, czyli naszą opinię na dany temat. W tym wypadku na temat tego, czym dla człowieka może być tradycja.
    Na przykład: Tradycja jest czymś ważnym w życiu każdego z nas. Pozwala nam utrwalać pewne wzorce zachowań charakterystyczne dla  danej społeczności, pamiętać o naszych korzeniach i ułatwia świadome funkcjonowanie w naszym społeczeństwie.
  • rozwinięcie, w którym nawiążemy do literatury, w tym wypadku do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W rozwinięciu możemy opisać przedstawioną we fragmencie ucztę. Pokazać, że Henryk Dąbrowski zachwycony jest pielęgnowaniem tradycji, co potwierdza jej rolę jako towarzyskiego atrybutu. Udowodnić, że tradycja pozwala w utrzymaniu porządku podczas zasiadania do stołu. Nawiązać do treści lektury i pokazać, że tradycja spaja też społeczność Soplicowa i czyni ją wyjątkową na tle innych grup.
  • zakończenie, gdzie na podstawie przedstawionych argumentów potwierdzamy postawioną we wstępie tezę, że tradycja jest czymś ważnym dla bohaterów Pana Tadeusza, ale także może być istotna dla współczesnego człowieka, który dzięki niej może poczuć się częścią własnej społeczności i wyróżnić na tle innych.

Prawidłowo napisana rozprawka powinna składać się z następujących części:

  • wstępu, w którym powinniśmy postawić tezę, czyli naszą opinię na dany temat.
  • rozwinięcia, w którym nawiążemy do literatury i przedstawimy nasze argumenty potwierdzające tezę.
  • zakończenia, gdzie na podstawie przedstawionych argumentów potwierdzamy postawioną we wstępie tezę.