Czy zgadzasz się z poglądem Arystotelesa na temat przyjaźni? Rozważ
problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do wypowiedzi filozofa, własnych przemyśleń i wybranego utworu literackiego.


Odpowiedź :

W odpowiedzi na to pytanie należy podzielić się własnymi przemyśleniami na temat przyjaźni, uzasadniając swoje stanowisko przez odwołanie się do wypowiedzi Arystotelesa i wybranego utworu literackiego. Można to zrobić np. w formie rozprawki.

Kim był Arystoteles?

Arystoteles był w starożytności jednym z trzech wybitnych filozofów greckich. Stworzył system filozoficzny zwany arystotelizmem, będący przeciwwagą dla platonizmu.

Trzy rodzaje przyjaźni wg Arystotelesa:

  • przyjaźń interesowna - kiedy relacja z drugim człowiekiem wykorzystywana jest do osiągnięcia jakichś własnych korzyści (np poprawa statusu społecznego, materialnego itp.)
  • przyjaźń opierająca się na zabawie i przyjemności - dotyczy głównie ludzi młodych, którzy nie stawiają przyjaźni zbyt wysokich wymagań, poza zaspokojeniem potrzeby wspólnej rozrywki
  • przyjaźń doskonała - w tej przyjaźni miłość i szacunek do drugiego człowieka stawiana jest ponad własne profity. Przyjaźń ta oznacza się wyjątkową trwałością i wyjątkowością.

Przykład wypowiedzi Arystotelesa na temat przyjaźni, który można wykorzystać w swojej pracy:

„Doskonałą formą przyjaźni jest przyjaźń między ludźmi etycznie dzielnymi i podobnymi do siebie w dzielności etycznej”

Przykłady utworów literackich, którymi można się posłużyć w rozprawce:

"Kamienie na szaniec" - Aleksander Kamiński - przyjaźń Alka, Zośki i Rudego,

"Przyjaciele" - Adam Mickiewicz - wiersz traktujący o przyjaźni pomiędzy Leszkiem i Mieszkiem.

Rozprawka - czym jest?

Rozprawka jest pisemną formą wypowiedzi, w której autor „rozprawia się” z jakimś zagadnieniem lub problemem za pomocą przytaczanych argumentów. Trzy podstawowe części rozprawki to wstęp, rozwinięcie i zakończenie.