Odpowiedź :
Odpowiedź:
Senior nadawał majątek ziemski zwany feudum lub lennem swojemu wasalowi, a w zamian oczekiwał od niego służby, która polegała na wierności seniorowi oraz pomocy przez którą rozumiano obowiązek walki zbrojnej na wezwanie seniora i służenie mu radą.
w średniowieczu osoba osadzająca miasto lub wieś na prawie niemieckim w imieniu władcy lub innego pana dominialnego; pan feudalny wystawiał na ręce zasadźcy dokument lokacyjny będący podstawą organizacji lokowanej wsi lub miasta; zasadźca zostawał zwykle sołtysem lokowanej wsi, a w mieście — dziedzicznym wójtem.
zbiór podstawowych przepisów regulujących codzienne życie zakonne, charakterystyczny zwłaszcza dla pierwszych form wspólnot w chrześcijaństwie oraz dla buddyzmu.
Aby zostać rycerzem, kandydat musiał od 15. roku życia służyć u boku rycerza jako giermek. Taką funkcję pełnili przede wszystkim chłopcy z rodów szlacheckich, wysłani przez rodziców na dwór w celu nauki rycerskiego rzemiosła. Giermkowie uczyli się wszystkich ówczesnych sztuk wojennych
Zakony męskie w Polsce w okresie średniowiecza to: Augustianie, Bazylianie, Benedyktyni, Cystersi, Dominikanie, Franciszkanie, Franciszkanie konwentualni, kanonicy regularni, Karmelici i Paulin
Kościół romański to budynek złożony z prostych brył (prostopadłościanów, walców, ostrosłupów) o surowym, ciężkim i monumentalnym charakterze. Grube mury i wąskie otwory okienne i drzwiowe, masywne wieże, podkreślają obronność założeń. Rzeźba i malarstwo są podporządkowane architekturze.
średniowieczna nazwa pulpitu do pisania i czytania oraz całości warsztatu pisarskiego.
witraż - ozdoba okna, wypełnienie okna z kawałków kolorowego szkła osadzonych między ramkami z ołowiu. Ramki są konturem i nadają kształt. Witrażem określa się także technikę malarską. Najczęściej spotyka się je w kościołach.
asceza - wyrzeczenie się z własnej woli dóbr, wartości i wszelkich radości w celu dojścia do doskonałości, czystości oraz zbawienia. Cierpienie, ból oraz samotność są droga do osiągnięcia wiecznego szczęścia.