Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Funkcja to pisana na programem zbiór kodu. Stosuje się ją, aby program zajmował mniej linijek i aby był lepiej przejrzysty.
2. Definicja mówi nam coś o funkcji, a deklaracja sprawia że możemy się odwołać do funkcji bezpośrednio z int maina.
3. Wywołać można za pomocą NazwaFunkcji(może tu być argument lub nie w zależności od funkcji);
Wyjaśnienie: Jestem na rozszerzonej infie a takie rzeczy to dla mnie banał.
Odpowiedź
Zwłaszcza pierwsze pytanie wymaga dużo dłuższej odpowiedzi niż kilka zdań... Jest i teoria, jest i praktyka, a ona jest nieco różna dla różnych języków. Tak nie zapomniałam, że pytanie jest o C++, ale były i są Python oraz np. Scratch, więc nie warto się uczyć trzy razy różnych rzeczy, tylko raz ogólnie, a potem drobne różnice. Te ogólne to programowanie strukturalne oraz programowanie proceduralne, terminy brzmią skomplikowanie, ale akurat nie trzeba się uczyć żadnego z tych terminów tylko zalet oraz wad dzielenia kodu na podprogramy (procedury); w tym konkretnym przypadku funkcji w C++. Tego jest bardzo dużo i ciągle w tle się będzie przewijało. To co napisałam poniżej jest powiedzmy wstępem do wstępu.
1. Funkcja jest fragmentem programu, który jest dedykowany konkretnej czynności (funkcjonalności).
- Jest wydzielony z programu głównego lub innej funkcji ponieważ detale jego implementacji (tego jak funkcja jest napisana) są w tym momencie nieistotne lub zbyt skomplikowane.
- Zwykle funkcja powinna być wydzielona aby zawierać operacje powtarzalne. Jednak wydziela się (tak jak opisałam powyżej w pierwszym podpunkcie) również gdy nie ma żadnej powtarzalności.
2. Deklaracja funkcji to sam początek. Za deklaracją jest para nawiasów klamrowych {} wewnątrz których znajduje się definicja funkcji.
Pierwsze wyrazy deklaracji określają czy funkcja zwraca jakąś wartość, np.
- void
- string
- int
potem jest nazwa funkcji, a po nazwie w nawiasach okrągłych () są argumenty funkcji.
Definicja funkcji, czyli to co jest wewnątrz nawiasów {}, zawiera kod wykonywany przez funkcję – definiuje to co funkcja robi.
3. Funkcję uruchamia się (wywołuje) używając jej nazwy. Za nazwą funkcji musi być para nawiasów okrągłych () wewnątrz których znajdują się argumenty funkcji – oczywiście tylko o ile funkcja ma argumenty. Jednak nawiasy () zawsze muszą być, nawet jeśli funkcja nie ma argumentów. Wtedy pisze się ().