Odpowiedź :
Cześć!
"Trzy kroki Prezydenta"
Powiedzenie to oznacza, działania jakie może podjąć prezydent w procesie powołania rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
- I krok – Prezydent RP (desygnowanie, odebranie przysięgi)
- II krok – Sejm RP (wysłuchanie exposè, udzielenie rządowi wotum zaufania)
- III krok – Sejm RP (powołuje Prezesa Rady Ministrów i wybranych członków rządu, Prezydent RP odbiera przysięgę od nowo wybranych członków rządu)
I krok:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej desygnuje (mianuje) Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent RP powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z rządem w terminie 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu (lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu) i przyjmuje przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
II krok:
Prezes Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia powołania gabinetu rządzącego przedstawia izbie niższej parlamentu program działania rządu - wygłasza exposè. Prezes Rady Ministrów przedstawia wniosek Sejmowi o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
III krok:
W razie niepowodzenia kroku I (jeśli Rada Ministrów nie zostanie powołana i jeśli nie zostanie udzielone jej wotum zaufania przez Sejm) Sejm w ciągu 14 dni od upływu terminu wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz zaproponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wówczas tak wybraną Radę Ministrów powołuje Prezydent RP i odbiera od jej członków przysięgę.