Odpowiedź :
Jak obliczyć średnią prędkość i drogę w ruchu zmiennym?
a) v = 15,5 m/s
Dane:
v₁ = 10 m/s
t₁ = 200 s
v₂ = 25 m/s
t₂ = 150 s
v₃ = 30 m/s
t₃ = 50 s
v₄ = 5 m/s
t₄ = 100 s
a)
Szukane:
v = ?
Rozwiązanie:
Aby obliczyć średnią prędkość, musimy najpierw policzyć całą przebytą drogę i całkowity czas ruchu:
[tex]s = v_1t_1 + v_2t_2 + v_3t_3 + v_4 t_4 \\t = t_1 + t_2 + t_3 + t_4 \\\\[/tex]
Następnie podstawmy dane do wzoru na prędkość:
[tex]v =\frac{s}{t} = \frac{v_1t_1 + v_2t_2 + v_3t_3 + v_4 t_4 }{ t_1 + t_2 + t_3 + t_4} = 15,5 \frac{m}{s}[/tex]
b) s = 7750 m
Szukane:
s = ?
Rozwiązanie:
Korzystamy z policzonej wcześniej całkowitej drogi: