Czy o człowieku można powiedzieć, że jest definitywnie dobry lub zły? Rozwiąż problem w odwołaniu do bohaterów Zbrodni i Kary oraz innego tekstu kultury. Rozprawka. Poproszę o podpowiedzi co i jak napisać.

Odpowiedź :

Czy o człowieku można powiedzieć, że jest definitywnie dobry lub zły?

Według mnie można powiedzieć o kimś, że jest zły lub dobry, nie można jednak stwierdzić tego definitywnie.

Raskolnikow z powieści Zbrodnia i Kara był niewątpliwie postacią złą, która uważała się za "nadczłowieka" i nawet umniejszała swoim zbrodniczym czynom. Z drugiej jednak strony jego zło nie wynikało z jego charakteru, a chorych idei. Na koniec powieści zauważył też swoją zbrodnię co nie umniejszyło jego złu ale nie pozwalało określić go definitywnie złym.

Postacią niewątpliwie złą jest Neron z Quo Vadis. Był on okrutny i bezwzględny. Tak samo jak Raskolnikow uważał się za nadczłowieka.

Jest to jednak sposób w jaki przedstawił go Henryk Sienkiewicz. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy Neron był człowiekiem definitywnie złym. Co do tego nie są pewni nawet historycy.

Podsumowując, nie człowiekowi dane jest oceniać czy ktoś jest definitywnie dobry i zły gdyż jako ludzie nie mamy pełnej wiedzy na temat innych, a nasze charaktery są mieszanką dobra i zła.

Niewątpliwie jednak możemy określić czy człowiek jest zły tak jak Neron i Raskolnikow czy dobry jak na przykład Alina z Balladyny czy Miłosierny Samarytanin.

Pisząc rozprawkę powinniśmy pamiętać o następujących jej elementach

  • Wstępie z naszą tezą;
  • Rozwinięciu z fragmentami z tekstu, do którego się odwołujemy;
  • Zakończeniu podsumowującym naszą wypowiedź.