Wraz z Winicjuszem przeżyłeś jego niezwykłe przygody. Napisz opowiadanie twórcze do poniższego planu (jesteś chilonem)

1. Winicjusz zatrudnia Krotona do porwania Ligii.
2. Wraz z Krotonem i Winicjuszem udajecie się na spotkanie ze świętym Piotrem.
3. Słuchacie wystąpienia Piotra-świadka.
4. Podążajcie za Ligią i jej towarzyszami.
5. Ursus zabija Krotona, a Winicjuszowi zadaje rany.
6. Chorym Winicjuszem zajmują się chrześcijanie.
7. Winicjusz wzywa cię do siebie.
8. Spotykasz Glaukusa.
9. Po powrocie do zdrowia, odmieniony Winicjusz wraca do swojego domu.

Proszę o pomoc!​


Odpowiedź :

Opowiadanie twórcze powinno składać się z następujących elementów:

  • wstępu - gdzie opiszemy miejsce akcji i damy czytelnikowi krótki opis jego bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.
  • rozwinięcia - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wbiegł, uciekł, odepchnął) czy wykrzyknienia (Patrz!, Uważaj!). To właśnie tutaj możemy zamieścić nasz dialog.
  • zakończenia - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą.

Jak napisać opowiadanie twórcze jako Chilon?

  • Najważniejszą rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest fakt, że opisujemy wydarzenia nie jako my, ale jako Filon. W związku z tym musimy pamiętać, że byliśmy uczestnikami opisywanych wydarzeń i powinniśmy korzystać z czasowników w pierwszej osobie.

Co powinniśmy napisać w poszczególnych częściach?

  • Wstęp - Możemy zacząć od " Nigdy nie zapomnę przeżytych razem z Winicjuszem przygód" albo "Wszystko zaczęło się od zatrudnienia Krotona do porwania Ligii"
  • Rozwinięcie - tu mamy niemalże gotowe wydarzenia. Musimy nadać im tylko dynamiki i barwy. Pamiętamy o 1 osobie! Opisujemy jak wybraliśmy się na spotkanie, jak wyglądał święty Piotr, co nam powiedział. Opisujemy jaką drogą podążamy za Ligią i jak przebiega morderstwo. Piszemy kto pomógł Winicjuszowie i opisujemy jego przemiany po pomocy udzielonej przez Chrześcijan.
  • Zakończenie - możemy zakończyć frazą "Winicjusz już nigdy nie był taki jak wcześniej. Nikt, nawet ja, nie spodziewałby się, że będzie on w stanie przejść taką wewnętrzną zmianę." albo "Całe to wydarzenie odmieniło zupełnie Winicjusza, a nasze wspólne relacje  także nie były już takie same".