Wypisz do zeszytu z tekstu źródłowego skutki działania korporacji Coca Cola:​

Gospodarcze:​

Społeczne :​

Środowiskowe:

tekst :
Coca-Cola jest czołowym producentem napojów bezalkoholowych na świecie. Jej produkty nie są dostępne tylko w dwóch krajach – na Kubie i w Korei Północnej.

W Indiach Coca-Cola posiada 95% udziału w rynku napojów bezalkoholowych, a jej wyniki finansowe wzrastają rok do roku w tempie ponad 10%. W chwili obecnej Coca-Cola posiada tam 56 rozlewni, w których jej produkty są butelkowane. Planowana jest budowa kolejnych. Fabryki te często zagrażają lokalnym społecznościom. Firma jest oskarżana o przyczynianie się do niedostatków wody, zanieczyszczanie wód gruntowych, gleby, produkowanie toksycznych odpadów i wykorzystywanie pestycydów. Krytycy – np. India Resource Centre – twierdzą, że działania Coca-Coli są katastrofalne w skutkach dla kraju, w którym 70% ludności żyje z rolnictwa. Według samej Coca-Coli, zużywa ona 2,6 litra wody na każdy litr produkowanego przez nią napoju. Oznacza to, że 75% wody wydobywanej przez Coca-Colę w Indiach staje się ściekiem. Firma pozbywa się ich wylewając je na pola, w wyniku czego dochodzi do zanieczyszczeń wód gruntowych i gleby. Niektóre z największych fabryk Coca-Coli znajdują się na terenach ubogich w wodę, gdzie działalność firmy znacząco utrudniła dostęp mieszkańców do zasobów wody pitnej.

Według najnowszych danych rządowych, poziom wód gruntowych w regionie Kala Dera obniżył się o 3.6 m między listopadem 2009 a listopadem 2010. W ciągu dziesięciu lat, zanim Coca-Cola rozpoczęła działalność w tym regionie (1990-2000) poziom wody obniżył się jedynie o 3.94 m. Podczas kolejnych dziesięciu, gdy fabryki Coca-Coli już działały, poziom wód gruntowych obniżył się aż o 25.35 m.

Podobne problemy są widoczne także w innych regionach. Większość mieszkańców Mehdiganj, Nagepur, Benipur i okolicznych wiosek w regionie Uttar Pradesh obwinia o problemy z dostępem do wody firmę Coca-Cola Beverages Pvt. Ltd. – spółkę córkę międzynarodowego przedsiębiorstwa Coca-Cola Inc. Przez 11 lat, od roku 1999 do 2010, poziom wód gruntowych w Mehdiganj obniżył się o 7,9 m.Największe studnie w regionie wysychają. Zjawiska te z pewnością nie są wyłącznie wynikiem panującej suszy.

Indyjska Centralna Rada Kontroli Zanieczyszczeń (Central Pollution Control Board – CPCB) stwierdziła wysokie stężenie ołowiu, chromu i kadmu w wodach gruntowych. Zgodnie z informacjami umieszczanymi dookoła pomp i studni, woda wydobywana z nich nie jest zdatna do picia. W wyniku tego ludzie zmuszeni są kupować wodę butelkowaną – oferowaną głównie przez Coca-Colę. Nie istnieją badania, które opisywałyby długoterminowy wpływ zawartych w wodzie toksyn. Część mieszkańców już skarży się na choroby skóry i wysypki.

Koncern był również krytykowany za fundowanie projektów wydobycia wody w ramach swojej kampanii marketingowej, mającej poprawić wizerunek firmy. Planowano wydanie ponad 4.2 miliardów € na marketing, jednocześnie inwestując jedynie 38 milionów € w projekty edukacyjne i wydobywcze, z których zresztą wiele kończy się fiaskiem.

Coca-Cola ogłosiła, że razem z partnerami zainwestuje 5 miliardów $ w Indiach, celem dalszego zwiększenia udziału w rynku.

Firma zaprzecza informacjom, jakoby jej napoje charakteryzowały się wysokim stężeniem substancji rakotwórczych. Center for Science in the Public Interest (CSPI) stwierdziło, że stężenie nawet 4 mikrogramów (mcg) metyloimidazolu może powodować choroby nowotworowe. Dla porównania, podczas gdy stężenie to rzeczywiście wynosi 4 mcg w napojach Coca-Coli sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, te sprzedawane w Chinach zawierają 56 mcg substancji, w Wielkiej Brytanii – 135 mcg, a w Brazylii – 267 mcg.

Fabryka Coca-Coli w Argentynie zarządzana przez firmę Femsa została zamknięta w wyniku oskarżeń o nielegalny zrzut toksycznych i potencjalnie rakotwórczych odpadów. W Szanghaju natomiast fabryka Coca-Coli miała zanieczyścić partię towaru chlorem.


Odpowiedź :

Skutki działania korporacji Coca-Cola na podstawie tekstu źródłowego

  • gospodarcze:
    -brak wody dla sektora rolniczego
    -brak możliwości rozwoju mniejszych, lokalnych firm
  • społeczne:
    -przyczynianie się do zaniku odrębności kulturowej
    -konieczność kupna wody butelkowanej
    -brak dostępu do wody pitnej, z której korzystają mieszkańcy
    -choroby skóry i wysypki
  • środowiskowe:
    -zanieczyszczanie wód gruntowych
    -spadek poziomu wód gruntowych
    -zanieczyszczenie gleby
    -przyczynianie się do ograniczenia dostępu do wody dla roślin i zwierząt
    -zanieczyszczanie środowiska poprzez stosowanie pestycydów
    -zanieczyszczanie środowiska poprzez składowanie toksycznych odpadów

Koncerny takie jak Coca-Cola, rozwijając się przyczyniają się do globalizacji. Wiąże się to z wieloma pozytywnymi skutkami, takimi jak możliwość korzystania z danego produktu na całym świecie.

Jednakże rozwój ogromnych korporacji niesie ze sobą negatywne konsekwencje zwłaszcza dla odrębnych kulturowo państw, a także tych państw, które charakteryzują się niskim poziomem rozwoju gospodarczego.

Więcej na temat korporacji dowiesz się tutaj
→brainly.pl/zadanie/3636260