1. Przywódca ZSRR w czasie Praskiej Wiosny, glosil ograniczoną suwerenność panstw Ukladu Warszawskiego. 2. Jozef Stalin jako osoba objęta kultem. 3. Destalinizacja 4. Sojusz wojskowy pomiędzy krajami Europy Zachodniej oraz Kanadą i Stenami Zjednoczonymi 5. Następca Józefa Stalina na stanowisku I sekretarza partii komunistycznej. 6. Rozgłosnia radiowa nadająca z Monachium dla krajów z sowieckiej strefy wpływow. 7. Stolica Czechoslowacji, miejsce reform komunistów gloszących ..socjalizm z ludzka twarzą". 8. System gospodarczo-spoleczny obowiązujący po II wojnie swiatowej w paristwach blo wschodniego 9. Zapora dzieląca Berlin na dwie części, symbol podzielonego świata. 10. Pakt gospodarczy ZSRR i paristw bloku komunistycznego. 11. Doktryna polityczna obowiązująca do 1953 roku w ZSRR. 12. Kraj krwawo stłumionej rewolucji w 1956 roku. 13. Premier wegierski w 1956 r., zwolennik reform, 14. Twórca planu uważanego za początki integracji europejskiej
Proszę szybko na jutro potrzebuje ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 wojska Układu Warszawskiego rozpoczęły zbrojną interwencję w Czechosłowacji. Brutalnie przerwano próby reform społecznych ówczesnego komunistycznego kierownictwa Czechosłowacji, określane przez światowe media jako Praska Wiosna.

"Szanowni Słuchacze, pozostańcie przy odbiornikach. Obudźcie swoich znajomych, obudźcie teraz swoich sąsiadów. Za chwilę nadamy nadzwyczajny komunikat..." - tymi słowy radio czechosłowackie alarmowało ludzi, że wojska sowieckie pojawiły się na ulicach Pragi. W centrum strzelały do gmachu radia i Muzeum Narodowego, na którym ślady pocisków widoczne są do dziś. Tak oto 21 sierpnia kończyła się Praska Wiosna, z którą Czesi i Słowacy wiązali wiele nadziei.

45. rocznica inwazji na Czechosłowację >>>serwis specjalny

Koniec demokratyzacji

- To reformy praskiej wiosny stały były główną przyczyną inwazji na Czechosłowację w 1968 roku - przypomina prezes IPN Łukasz Kamiński.

Wkroczenie wojsk na teren Czechosłowacji oznaczało koniec demokratyzacji systemu komunistycznego, rozpoczętej przez działaczy Komunistycznej Partii Czechosłowacji z pierwszym sekretarzem Aleksandrem Dubczekiem.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnia, że komunistyczni przywódcy widzieli w próbie reform w Czechosłowacji zagrożenie dla swoich rządów. Głównymi inspiratorami inwazji byli Władysław Gomułka i Leonid Breżniew. Grzegorz Majchrzak (IPN) tłumaczył w PR24, że Gomułka obawiał się otwartego buntu przeciwko władzy w Polsce, zwłaszcza, że na murach pojawiały się hasła "Cała Polska czeka na swojego Dubczeka".