Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Narodowa Armia Wyzwolenia Jugosławii
2.partyzantka/partyzanckie działania - jedna z form walki, skierowana zwykle przeciwko okupantowi przez oddziały i inne grupy złożone z ochotników, polegająca na wykonywaniu dużej ilości drobnych, niespodziewanych ataków i unikaniu większych bitew
3. zbrodnia posiadająca zgodnie z uchwałą Sejmu RP znamiona ludobójstwa], kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi i zbrodnia komunistyczna[5], popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
4. zabijanie, więzienie, mordowanie w komorach gazowych, zmuszanie do ciężkiej pracy,itp:
5. zsyłki na Syberię, mordowanie
6. Polskie Siły Zbrojne w ZSRR – potoczna nazwa: Armia Andersa (utworzona od nazwiska dowódcy – generała dywizji Władysława Andersa) – oddziały Wojska Polskiego podporządkowane legalnemu rządowi RP na emigracji, utworzone po wybuchu wojny III Rzeszy z ZSRR, zawarciu układu Sikorski-Majski i tzw. amnestii dla obywateli polskich z Rzeczypospolitej: zesłanych, uwięzionych w więzieniach śledczych NKWD i deportowanych do obozów koncentracyjnych Gułagu. W lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego wyzwolił Ankonę, sierpień-wrzesień przełamał linię Gotów, w październiku walczył w Apeninach. W kwietniu 1945 brał udział w bitwie o Bolonię.
Wyjaśnienie: