Pilne!

podręcznik, str.97, wszystkie zadania, historia ''Wczoraj i dziś" klasa 7


Odpowiedź :

1 zadGłówne etapy zjednoczenia Włoch

Klęska Wiosny Ludów na Półwyspie Apenińskim nie zmniejszyła nadziei Włochów na zjednoczenie.

W II poł. XIX w. nadzieje Włochów na zjednoczenie swego państwa wiązały się z Piemontem, zwanym też Królestwem Sardynii, rządzonym przez Wiktora Emanuela II, jedynego władcę z rodzimej dynastii włoskiej (dynastii sabaudzkiej). Króla wspierał premier - Camillo Cavour - gorliwy rzecznik zjednoczenia Włoch oraz twórca potęgi ekonomicznej Królestwa Sardynii. Jego zamiarem było utworzenie królestwa północnowłoskiego pod egidą Piemontu. W tym celu zawarł on porozumienie z Napoleonem III, który także dążył do zmian konfiguracji w polityce europejskiej i ostatecznego osłabienia Austrii.

Sojusz zawarty w 1859 r. doprowadził do wybuchu wojny austriacko-piemonckiej. Włosi wzmocnieni przez armię francuską odnieśli zwycięstwa pod Magentą i Solferino. Cesarz Austrii Franciszek Józef I został zmuszony do podpisania traktatu w Villafranca. Francja uzyskała Lombardię, którą następnie przekazała Sardynii, a sama zatrzymała Niceę i Sabaudię.

Po przeprowadzeniu plebiscytów do Piemontu przyłączono - księstwa środkowych Włoch oraz część Państwa Kościelnego (1860 r.).

W tym samym roku (1860 r.) z inicjatywy rewolucjonisty Giuseppe Garibaldiego, doszło do powstania w południowych Włoszech. Dowodzona przez niego "wyprawa tysiąca czerwonych koszul" zajęła najpierw Palermo na Sycylii, a następnie Neapol. Ludność wypowiedziała się w plebiscycie za przyłączeniem Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii.

Ogólnowłoski parlament zwołany w 1861 r. w Turynie proklamował utworzenie Królestwa Włoch z Wiktorem Emanuelem II jako królem.

W 1866 r. w wyniku klęski Austrii w wojnie z Prusami, do Włoch przyłączono Wenecję.

W 1870 r. Włosi zajęli Rzym i ograniczyli posiadłości papieskie do Watykanu. Rzym został stolicą Włoch. 

2.zad

Autorem powyższego przemówienia jest 1.1. Otto von Bosmarck. Głównym celem jego polityki było zjednoczenie 1.2. Niemiec. Wydarzenia z lat 1848-1849, do których nawiązał w swojej mowie, przeszły do historii jako 1.3. Wiosna Ludów. Cytowany polityk uważał, że największe szanse na realizację przyjętego celu dają 1.4. działania zbrojne. Stosowane przez niego metody działań sprawiły, że nadano mu przydomek 1.5. Żelaznego Kanclerza. 

3.zad

1d

2c

4zad

Najważniejsze odkrycia z dziedziny nauk przyrodniczych i medycznych w XIX wieku:

Teoria ewolucji ogłoszona w 1859 roku przez angielskiego uczonego Karola Darwina. Podstawą jego koncepcji było twierdzenie, że zwierzęta i rośliny ulegają stopniowym zmianom, których najważniejszą przyczyną jest dobór naturalny, wynikający z walki o byt. Zgodnie z głoszonymi przez Darwina poglądami największą szansę na przeżycie mają gatunki najwartościowsze i najsilniejsze.

Gregor Mendel stworzył podstawy genetyki i ustalił istnienie wielu prawidłowości w procesie dziedziczenia.

Dymitrij Mendelejew w 1869 roku opracował układ okresowy pierwiastków.

Antoine Henri Becquerel - odkrył zjawisko promieniotwórczości.

Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze - rad i polon.

Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski dokonali skroplenia powietrza a także tlenu, azotu i tlenek węgla. 

Max Planck - opracował teorię kwantów. Wyznaczył tzw. "stałą plancka".

Joseph John Tomson - prowadził badania nad przewodnictwem elektrycznym gazów, które doprowadziły do odkrycia elektronu.

Śmiertelność znacznie obniżyła się w wyniku wynalezienia szczepionek przeciwko chorobomzakaźnym (Ludwik Pasteur odkrył szczepionkę przeciwko wściekliźnie, Robert Koch - istnienie bakterii wywołujących gruźlicę i cholerę). Przełomowym znaczeniem dla medycyny było odkrycie w 1895 r. przez niemieckiego fizyka Wilhelma Roentgena - promieni X. Dzięki nim możliwe stało się prześwietlenie ciała człowieka, co ułatwiło przeprowadzenie dokładniejszych badań lekarskich. 

W leczeniu zaczęto stosować środki znieczulające oraz antyseptykę - niszczenie drobnoustrojów, aby zabezpieczyć się przed zakażeniem.

Wprowadzono zmiany w systemie opieki nad chorymi. Szpitale stały się nareszcie miejscem, gdzie leczono ludzi.

Proszę bardzo więcej tego nie mogłeś mieć pisałem to prawie 2 godziny