Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1. Naród polski znalazł się w sytuacji bez nadziei: z jednej strony terror i okrucieństwo carskiego aparatu władzy, z drugiej zaś całkowity brak sprzeciwu tej sytuacji ze strony elit politycznych i literackich.
W scenie I następuje spotkanie więźniów kochających swój kraj, zamkniętych bez dowodów winy. Janczewski, pomimo wycieńczenia, duchowo był bardzo silny i wyśpiewywał: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Z drugiej strony Wasilewski został tak pobity podczas śledztwa, że nie mógł iść o własnych siłach.
W scenie VII jesteśmy świadkami kontrastu postaci w "Salonie Warszawskim". elita arystokratyczna, zgromadzona w literackim salonie Wincentego hrabiego Krasińskiego sprzedała się zaborcom pod pretekstem- „nasz naród scen okropnych, gwałtownych nie lubi” udając, że nie widzi cierpień patriotów.
Scena VIII, "Pan Senator", ukazuje postaci zdrajców, dr Wacława Pelikana- oraz Augusta Becu (ojczym Słowackiego), którzy knują razem z Nowosilicowem.
2. Konrad Wallenrod to bohater romantyczny. To buntownik i indywidualista, męczony przez rozterki egzystencjalne. On się sprzeciwia Bogu i chce zbawić naród. Nie przypomina ckliwego Gustawa z II części. Cierpi za miliony Polaków: "Nazywam się Milijon..." Pragnie mieć potęgę boską i zachowuje się jak Prometeusz. Jego postawie prometeicznej Mickiewicz postawę księdza Piotra- pokornego rzecznika mesjanizmu.