Odpowiedź :
Napięcie elektryczne - różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami.
Linia wysokiego napięcia - w uogólnieniu jest to każda linia energetyczna, dla której napięcie znamionowe przekracza 1000 V.
Aby nastąpił przepływ prądu (porażenie) człowiek/zwierzę musi równocześnie dotykać dwu punktów o różnym potencjale czyli przewodu fazowego i uziemionego elementu konstrukcyjnego (lub stać na potencjale Ziemi) albo dwu przewodów fazowych.
W momencie kiedy ptak ląduje na linii energetycznej nie styka się on z dwoma potencjałami. Posiada tzw. potencjał nieustalony względem Ziemi.
Ptak siedzący na "drucie" dotyka tylko jednego potencjału - potencjału przewodu i przyjmuje jego wartość. Nie ma styczności z innym. Czyli nie zamyka obwodu umożliwiając przepływ prądu.
Można jeszcze przeanalizować przypadek tzw. napięcia krokowego, czyli napięcia (różnicy potencjałów) na danym przewodzie fazowym wynikającym ze spadku wartości napięcia pomiędzy początkiem a końcem linii wynikającym z obciążenia i długości linii. Jednak dla linii wysokiego napięcia o długościach liczonych w kilometrach spadek ten można liczyć co najwyżej w setkach woltów. Rozstaw łapek ptaka to kilka centymetrów, co z prostej proporcji da najwyżej napięcie kilku miliwoltów, co może skutkować przepływem prądu o znikomych i nieodczuwalnych wartościach. Dla człowieka przyjmuje się normalną oporność ok 1 kΩ, co przy napięciu rzędu miliwoltów dałoby natężenie mikroamperów - całkowicie nieodczuwalne.