Czy bohaterowie kamieni na szaniec mogą być autorytetem dla młodych ludzi w naszych czasach. Napisz rozprawkę w której uzasadnisz swoją opinie
Na teraz.. Proszę pomóżcie ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Z pewnością wielu ludziom, czytającym lekturę "Kamienie na szaniec", imponuje zachowanie "Alka","Zośki" i "Rudego". Są to bowiem chłopcy, którzy mogliby być przykładem dla każdego z nas. Nazywamy ich bohaterami, bo w pełni sobie na to zasłużyli. Jako młodzi ludzie byli bardzo odpowiedzialni i wykazywali się ogromnym patriotyzmem i odwagą, czego w dzisiejszych czasach brakuje nawet ludziom w starszym wieku.

Tak więc moje zdanie w tej sprawie już na wstępie jest jasne i oczywiste. Uważam, że bohaterowie owej książki Aleksandra Kamińskiego mogą być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi. Swoją tezę postaram się poprzeć poniższymi argumentami.

Moim pierwszym argumentem potwierdzającym dane twierdzenie, jest, chociażby to, że chłopcy z tej opowieści byli bardzo przywiązani do swoich rodziców, przyjaciół, jak i np. szkoły. Nie wyobrażali sobie życia bez tych wartości, Odnosili się z wielkim szacunkiem do swych rodziców i tworzyli z nimi bliską więź budowaną na zaufaniu. Dla jednego z głównych bohaterów opowieści-"Alka", czyi Aleksego Dawidowskiego, rodzina była szczególnie ważna. "Alek" uważał swą matkę za jedyną i najlepszą prawdziwą przyjaciółkę i posiadał z nią wzorowe kontakty. Również szkoła i przyjaźń były dla nich czymś szczególnie ważnym. Chętnie uczęszczali na zajęcia lekcyjne i mieli pełno chęci do zdobywania wiedzy. Przyjaciół także drogo sobie cenili. Proponowali swą pomoc i byli gotów na poświecenie. W dzisiejszych czasach jest całkiem inaczej. Młodzież nie szanuje swoich rodziców z różnych przyczyn, większość chodzi do szkoły wyłącznie, dlatego że musi. Ich stosunek do przyjaźni także jest inny. nie pomagają sobie wzajemnie i nie mogą sobie ufać. Dlatego też młodzi ludzie XXI w. powinni wzorować się "Alkiem","Zośką" i "Rudym". Gdyby tak się stało, byłoby znacznie lepiej.

Kolejnym argumentem może być patriotyzm, jakim odznaczali się chłopcy z "Kamieni na szaniec", Byli gotów nawet umrzeć za ojczyznę. W tamtych czasach było to często spotykane i ówczesne młodzież interesowała się swym krajem i nie mogła sobie pozwolić na jego bezczeszczenie.Dlatego też próbowali sprzeciwiać się Niemcom, np.:wybijając szyby fotografów, zrywając lagi niemieckie, gazując kina i restauracje niemieckie itp. Jednakże nie powinno się ich porównywać ze współczesną, polską młodzieżą, ponieważ żyli oni w całkiem różnych czasach. Dzisiaj, oddział "Buków" nie mógłby zasłynąć z takiego bohaterstwa, najprawdopodobniej nie różniliby się zbytnio od innych. Jednak chyba nie o to tu chodzi, by umierać za Polskę. Wielu Polaków chce i opuszcza kraj tylko po to, aby zarabiać większe pieniądze. Takich ludzi z pewnością nie można nazwać patriotami. Trudno, takiemamy czasy.

Uważam, że przedstawione powyżej rozważania i argumenty potwierdzą moją tezę, mówiącą o tym, że bohaterowie "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego mogą być i są wzorem dla współczesnej młodzieży. Nie można mych słów brać zbyt dosłownie. Młodzi ludzie nie powinni w stu procentach ich naśladować, ponieważ żyjemy w innych czasach i rzeczą dziwną byłoby zrywanie flag niemieckich i gazowanie restauracji czy kin. Głównie powinno ich się naśladować pod względem dobrych kontaktów z rodzicami, ambicji i kształtowania charakteru.

Powinno to być dobrze.