Odpowiedź :
Odpowiedź:
DOŚWIADCZENIE
oddzielenie mieszaniny niejednorodnej
SCHEMAT- w załączniku
OBSERWACJE
Zaobserowoano że po wymieszaniu składników mieszaniny:
- pisek opada na dno zlewki
- cukier opada na dno zlewki
- gwoździe opadają na dno zlewki
WNIOSKI:
Na podstawie obserwacji można sformułować wniosek że dzięki właściwościom fizycznym składników będziemy rozdzielać mieszaninę gwoździ, oleju, cukru i piasku. Rozdzielenie będzie następować etapowo stosując różne metosy rozdzielenia ze względu na ich różne właściwości fizyczne.
1 etap
oddzielenie gwoździ- za pomocą magnesu (właściwości magnetyczne gwoździ)
2 etap
oddzielnie piasku.
Obecnie posiadamy 2 skladniki nierozpuszczalne w oleju( cukier i piasek). Pamietay że cukier rozpuszcza się w wodzie dlatego do mieszaniny nalewamy wody, mieszamy babietką do rozpuszczenia się cukru. Utworzyła się nam mieszanina jednorodna roztworu wody z cukrem natomiast piasek ze względu na większą gęstość od roztworu i oleju opadł na dno zlewki. Olej posiada najmniejszą gęstość i został wyparty na sam wierzch mieszaniny. Utworzyła sie nam mieszanina składająca się z 3 warstw piasek, roztwór cukru z wodą i olej.
Przy odzielanie piasku użyjemy metody mechanicznej przy pomocy sitka. Zanim przelejemy całość przez sitko należy energicznie wymieszać skladniki i szybko przelać przez sito.
[ dekantacji nie możemy zastosować bo przy zlewaniu cieczy najpierw odleje się nam roztwór a wówczas olej wymiesza się cz piaskiem. Filtracji też nie ponieważ olej wsiąka w bibułe filtracyjną , sprawdziłam na płatku higienicznym z dużą ilością oleju:)]
3 etap
odzielenie oleju - do rozdzielenia składników mieszaniny niejednorodnej roztworu cukru z wodą i oleju użyjemy rozdzielacza. Mieszanina tworzy 2 odrębne warstwy ze względu na różnice w gęstości cieczy.
4 etap
odzielenie cukru- roztwór cukru z wodą. podgrzewamy do momementu odparowania wody. Na dnie zlewki jak i na ściankach powstaną nam kryształki cukru.
KONIEC
Wyjaśnienie: