Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Nazwa grupy poetyckiej pochodzi od greckiej mitycznej rzeki Skamander.
Poetów łączyły stosunki artystyczne, a unikalną cechą wśród grup poetyckich było to, że nie miała określonego artystycznego programu, nie inicjowała żadnego nurtu, jak np "Młoda Polska".
Poeci z tej grupy przybliżyli poezję do odbiorców, organizowali wieczory artystyczne w kawiarni, spontaniczne spotkania. Byli poetami dnia codzienniego, promowali wszelkie przejawy twórczości artystycznej, byli blisko tłumu i wprowadzili oryginalne słownictwo do utworów.
Nie mieli określonego programu, ponieważ uważali, że nalezy być elastycznym, bo życie może zawsze zaskakiwać.
W słowie wstępnym do "Skamandra", 1920, nr 1 czytamy, iż "Chcemy raz jeszcze, ale raz jedyny i niebywały, ukazać wiośniany oddech poranków i płynny smutek wieczorów, dziki marsz żelaznych pociągów i rezedowy zapach księżycowych świateł, rozwichrzony zgiełk wielkomiejskiej ulicy i miękki spokój białych dworków przysłoniętych sadami,— wszystko to wchłonąć w siebie i mówić słowem prostem, a szerokiem jak rozwarcie matczynych ramion". A to przywoła na myśl właśnie słynne wiersze Tuwima, bardzo dobrze znane dzieciom, pt. "Lokomotywa", które przedstawiają życie żelaznego olbrzyma nadając mu nawet cechy ludzkie i okraszając opis licznymi onomatopejami.
Wybitni poeci należący do tej grupy to: Leopold Staff, Julian Tuwim, Antoni Słonimski.