Pomoże ktoś w zadaniu z informatyki

Instrukcje
Skonstruuj algorytm iteracyjny w postaci programu, realizujący następujące działania na n-wyrazowych ciągach liczbowych (n jest liczbą wprowadzaną z klawiatury):
a. wypisanie n-wyrazowego ciągu liczb całkowitych postaci (100,50,25,12,5,6,25,....)
b. wypisanie n-wyrazowego ciągu liczb całkowitych postaci (-3,6,-12,24,-48,...)
c. wypisanie n-wyrazowego ciągu liczb całkowitych postaci (2,4,6,8,-6,-4,-2,....) (konieczność wykorzystania instrukcji if w podpunkcie c).


Odpowiedź :

Odpowiedź

Zadanie rozwiązałam na jeden sposób w pytaniu 20893672. Tutaj rozwiązałam inaczej, a przy okazji chciałam pokazać, że można otrzymać inne wyniki do tego samego zadania. I to nie tylko uwzględniając to co napisałam w wyjaśnieniach do pytania 20893672...

Kod jest w załączonym zrzucie ekranu.

Drugi załącznik zawiera przedstawienie tego jak różnie może wyglądać ciąg A, ponieważ – jak to w prawdziwym życiu bywa – nie zawsze wszystko wiadomo.

W treści zadania kończy się na cyfrach 25 (potem przecinek oraz wielokropek … ). Rozwiązując 20893672 uznałam, że są to liczby zmiennoprzecinkowe, które aby być w zgodzie z treścią zadania trzeba by zapisywać bez spacji, ale to drobiazg.

Co jednak jeśli rzeczywiście miałby być to ciąg liczb całkowitych? Czyli, że czwartym wyrazem jest 12, a piątym 5. Należałoby wtedy oddzielnie wpisywać do ciągu część całkowitą oraz rozwinięcie dziesiętne. Oprócz różnicy który wyraz jest który, jest różnica w wyglądzie począwszy od wyrazu 0,09765625. Skoro mają być liczby całkowite, to nie może być tak iż będzie wyraz ciągu 09765625, bo to nie jest liczba całkowita tak jak się je normalnie rozumie. Czyli będzie tak jak w drugim rzędzie 9765625.

Obojętnie jak dzielmy widać z treści zadania, że w wyniku otrzymujemy liczby zmiennoprzecinkowe. Ale w ciągu z zadania liczby całkowite nie mają znaku dziesiętnego i po nim 0. Tak więc oba programy napisałam, aby w przypadku liczb całkowitych  .0  nie było dopisywane. Skoro tego zera nie uwzględniamy, to może pominąć zero gdy przed znakiem dziesiętnym jest tylko samo 0? Jeśli tak, to ciąg będzie wyglądał jak w trzecim rzędzie.

Proszę zwrócić uwagę, że w tych trzech przypadkach początek ciągu – ten podany w zadaniu – wychodzi taki sam.

Trzeci załącznik zawiera przykładowy wynik działania programu.

Wyjaśnienie

To nie są rozważania teoretyczne... Tak na prawdę jest i w programowaniu, i w innej pracy zawodowej, i w badaniach naukowych. Dany jest początek, a resztę trzeba odgadnąć, a czasem po prostu od nowa wymyślić.

Jeśli będę miała czas, to program implementujący to co jest w trzecim wierszu przykładu (bez zer) napiszę do zadania 20893598.

Zobacz obrazek 0AB
Zobacz obrazek 0AB
Zobacz obrazek 0AB