Odpowiedź :
a) dla ojczyzny poświęciła się Jan Bytnar „Rudy“ („Kamienie na szaniec“)
- W czasie okupacji walczył z okupantem. Zmarł w wyniku tortur podczas przesłuchiwań przez gestapo, które Rudego nie złamały i nie wydał nazwisk współtowarzyszy broni.
b) tradycje szanował Sędzia Soplica („Pan Tadeusz“)
- Sędzia kultywował polską tradycję i obyczaje. Wedle staropolskiej gościnności, jego goście zasiadali w odpowiedniej kolejności przy stole, a także chodzili na spacer. Zwracał uwagę na wiek, urodzenie i urząd. We dworze znajdowały się liczne obrazy upamiętniające narodowych bohaterów historycznych, a stary zegar wygrywał Mazurka Dąbrowskiego.
c) zakochany z wzajemnością był Romeo („Romeo i Julia“)
- Romeo kochał z wzajemnością Julie. Jednak oboje pochodzili z wrogich sobie rodów, co stało się przyczyną tragedii.
d) śmierć ukochanej córeczki przeżył Jan Kochanowski (podmiot liryczny Trenów)
- Poeta napisał cykl 19 trenów poświęconych zmarłej, zaledwie dwa i półletniej Urszuli. Podmiot liryczny można utożsamiać z poetą, który jest drugim ważnym bohaterem- ojcem ukazującym cierpienie oraz refleksja nad życiem, rozterki duchowe.
e) zbrodnię popełni Rodion Raskolnikow („Zbrodnia i kara“)
- Raskolnikow, były student prawa, borykający się z problemami finansowymi, żyjący w skrajnym ubóstwie i samotności, przekonany o swej niezwykłości podejmuje ryzyko, chce sprawdzić sam siebie i dopuszcza się zbrodni na starej lichwiarce. Zabija ją i przypadkowego świadka zbrodni - jej siostrę.